Koyun davranışları
The Behaviour of sheep
- Tez No: 106152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KOYUN DAVRANIŞLARI Murat DURNALI Selçuk Üniversitesi Fenbilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Ayhan ÖZTÜRK 2001, 143 Sayfa Jüri : Doç. Dr. Ayhan ÖZTÜRK Prof. Dr. Saim BOZTEPE Yrd. Doç.Dr. Birol DAğ Hayvanlarda davranış, farklı harici ve dahili şartlara karşı kendilerini adapte edebilmeleri için gösterdikleri bir gayretin ifadesidir. Genellikle uyanlara karşı bir tepki olarak gelişir. Davranış yıllarca hayvanların et, süt, yumurta, kıl ve güç gibi verimlerinin nitelik ve niceliğinden daha az dikkate alınmıştır. Hayvanlardan maksimum verim elde edilebilmesi için hem çevre şartlarının iyileştirilmesi hem de çevrenin etkisi ile ortaya çıkan davranış özelliklerinin bilinmesi önem taşır. Koyunların otlama davranışları, sosyal davranışları ve organizasyonu, üremeyle ilgili davranışları, doğum ve analık davranışları ve kuzuların davranıştan üzerinde çok sayıda araştırma yapılmıştır. Koyunlann beslenmesinde otlamanın önemli yeri olduğundan otlama davranışının ayn bir önemi vardır. Toplu olarak yaşama özelliği en belirgin sosyal davranıştandır. Döl veriminin arttınlmasına olanak sağlaması bakımından üreme ile ilgili davranışlar ve ana-yavru ilişkisi önemlidir. Kısaca, koyun davramşlannın bilinmesi onlann sağlıklannın kontrolü ve üretimlerinin arttınlması yönünde faydalı olacaktır. Anahtar Kelimeler : Koyun, Davranış.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE BEHAVIOUR OF SHEEP Murat DURNALI Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ayhan ÖZTÜRK 2001, 143 Page Jury : Assoc. Prof. Dr. Ayhan ÖZTÜRK ProfDr. Saim BOZTEPE Assic. Prof. Dr. Birol DA? The behaviour of animals is the expression of their effort to adapt or to adjust themselves to different internal and external conditions. It usually occurs as a response to stimuli. Through the years, behaviour has received less attention than the quantity and quality of the meat, milk, egg, fiber, and power produced by animals. Improving enviromental conditions and also understanding the behaviour characteristics related to environment are prerequsites for obtaining higher production from livestock. Many studies related to behaviour of sheep such as grazing, social behaviours and organization, reproduction and maternal behaviour and also lambs behaviour have been reported. Since grazing is directly related to nutrition, grazing behaviour has a special importance. Sheep has a remarkable social characteristics as its“flocking nature”. Reproduction behaviours and mother-offspring relationships are very important to increase shortly, understanding the behaviour of sheep will be useful in respect to their healt, management and productivities. Key Words : Sheep, Behaviour