Ahmed Rasim matbuat hatıralarından muharrir, şair, edib (metin-tahlil-indeks)
  1. Tez No: 106562
  2. Yazar: SIDIKA İSTER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHAMMET GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Adı-Soyadı: Sıdıka İSTER Programı: Yüksek Lisans Anabilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Danışmam: Yard. Doç. Dr. Muhammet GÜR 1865-1932 yıllan arasında yaşamış olan Ahmed Rasim, Türk basın ve edebiyat tarihinin tanınmış simalarından biridir. Yazarlık yaptığı yıllar içinde 140'a yakın eser yayınlamıştır. Bu eserlerden biri de, tez olarak hazırladığımız Muharrir, Şâir, Edib adlı eseridir. 1924 yılında yayınlanan eser, isminden de anlaşılacağı gibi, yazarın basın ve edebiyat çevresiyle ilgili anılarım içermektedir. Eserin, sistematik tahlilinden oluşan tezimiz, önsöz dışında dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yazarın hayatı ve eserleri genel hatlarıyla tanıtılmıştır. Böylece, yazarın eseriyle olan ilgisine dikkat çekilmiş ve eserin daha iyi anlaşılması sağlanmıştır. İkinci bölüm hatıratın incelenmesine ayrılmıştır. Kendi içinde dört kısma ayrılan bu bölümde, yazarın Darüşşafaka'da okuduğu yıllar geniş bir şekilde verilmiştir. Ayrıca, basın hayatı ve edebiyat çevresi üzerinde durulmuştur. Bu dönemdeki dil ve imlâ meseleleri, vezin konusu ve edebiyat tartışmaları burada yer almaktadır. Yazarın tanıdığı ünlü şahıslar hakkında yazdıkları ve bu şahısları hangi özellikleri ile tanıttığı tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde, söz konusu eserin metni yeni harflere aktarılmıştır. Eserde okunuşlanyla geçen yabancı kelimelerin ise orjinal imlâları tercih edilmiştir. Ayrıca, dipnotlarda ve imlâ konusunda, mümkün olduğu kadar, esere sadık kalınmıştır. Dördüncü bölümde hatıratta geçen tanınmış şahıslar hakkında kısa bilgiler bulunmaktadır. Bu şahıslarla ilgili eserde verilen bilgiler ise inceleme kısmında gösterilmiştir. İnceleme ve metnin hazırlanması sırasında yârafianiiaö kaynaklar ise Bibliyografyada yer almaktadır. Metinden elde edilen indeks ise ayrı bir disket halinde tez ilişiğinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ahmed Rasim was a very famous Turkish writer and journalist. He was bom in 1865 in Istanbul. In early life he lost his father. In 1882 he attendant the school of Darüşşafaka where he was attracted to art and literature. He decided to be a writer. Like many other writers he began as a journalist, and almost all the more important Turkish papers received contributions from his pen. He worked as a journalist in the periods of Abdulhamid II, Second Meşrutiyet and Republic of Turkish. He wrote a lot of books and articles. He had a great success with his public; he himself created a school of writers, and influence has been strongly felt in Turkish literature. Especially he wrote so many memories which were about literary circle and the life of journalism. In this study I try to prepare a these on one of his memory which was published in 1924. My study contains four chapters: Chapter I: The life and studies of Ahmed Rasim. Chapter II: The research of the memory of journalism and literature of Ahmed Rasim. Chapter III: The text of Muharrir, Şâir, Edib which is the memory. Chapter IV: The famous characters in the memory of Ahmed Rasim. After these chapters, I introduced bibliography and my CV.