Job satisfaction a research on the job satisfaction of the instructors of English at Yıldız Technical University Basic English department
İş tatmini Yıldız Teknik Üniversitesi Temel İngilizce Bölümü İngilizce öğretim görevlilerinin iş tatmini üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 106831
  2. Yazar: ELİF KEMALOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İNCİ USER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
IV ÖZET Mevcut çalışma Yıldız Teknik Üniversitesi Temel İngilizce Bölümü'ndeki İngilizce öğretim görevlilerinin iş memnuniyetini özel ve genel olarak incelemek üzere yürütülmüştür. Özel incelemede iş, ödeme, terfi, yönetim, çalışma arkadaşları, öğrenciler, fiziksel çalışma koşulları hakkındaki memnuniyet düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Genel incelemede ise genel iş tatmin düzeyinin sunulması ve belirlenen iş karakteristiklerine ve demografik karakteristiklere göre genel iş memnuniyeti düzeyleri arasında fark olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Memnuniyetin, iş memnuniyetinin ve İngilizce öğretimindeki iş memnuniyetinin anlamlarının analiz edildiği teorik çerçeveye dayanarak özgün bir anket geliştirilmiştir. Anket hedef grubun tümüne uygulanmıştır. Çalışmada hedef grubun memnuniyet yaratan ve memnuniyetsizliğe yol açan özel iş karakteristikleri belirlenmiştir. Genel iş memnuniyeti düzeyi orta düzeyde, yani ne yüksek ne de düşük bulunmuştur. Bilgisayar destekli dil öğretimi görevini üstlenen öğretim görevlilerinin diğer öğretim görevlilerine göre daha memnun olduğu saptanmıştır. Öte yandan okuma görevi üstlenen öğretim görevlilerinin diğer öğretim görevlilerine göre daha az memnun olduğu bulunmuştur. Evli öğretim görevlilerinin bekar olanlara göre daha memnun olduğu bulunmuştur. Çocuklu öğretim görevlilerin çocuklu olmayan öğretim görevlilerine göre daha memnun olduğu ortaya konulmuştur. Bu son iki bulgunun genel hayat memnuniyeti ve iş memnuniyeti arasında olumlu bir ilişki olduğunu ima ettiği şeklinde bir yorum yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The present study was conducted to investigate the job satisfaction of the English instructors at Yıldız Technical University Basic English Department in specific and general terms. The objective of the specific investigation was to explore the levels of satisfaction about the work, pay, promotion, supervision, co-workers, students, physical working conditions. The objectives of the general investigation were to present the overall job satisfaction level and to investigate whether there are difFerences in general job satisfaction levels according to the determined work characteristics and demographic characteristics. An original questionnaire was developed on the basis of the theoretical framework in which the meaning of satisfaction, the meaning of job satisfaction and the meaning of job satisfaction in English instruction were analysed. The questionnaire was applied to the entire target group. In the study, the specific job characteristics of the target group that cause satisfaction and dissatisfaction were determined. The general job satisfaction level was found to be at a medium level, i.e. neither high nor low. The instructors who assumed computer aided language teaching task have been found to be more satisfied than other instructors whereas the instructors who assumed reading task have been found to be less satisfied than other instructors. The married instructors have been found to be more satisfied than single instructors. The instructors with children have been found to be more satisfied than the instructors without children. These last two findings were interpreted as implying a positive relationship between overall satisfaction with life and job satisfaction.