The effect of transformational leadership on job satisfaction: A research on private sector employees in Istanbul
Dönüşümcü liderliğin iş doyumu üzerindeki etkisi: İstanbul ilinde özel sektörde çalışanlar üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 636329
  2. Yazar: ASİYE MUCEDİDİ
  3. Danışmanlar: DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada dönüşümcü liderliğin iş doyumu üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma verileri Google Forms uygulaması kullanılarak İstanbul ilinde özel sektörde çalışmakta olan 212 katılımcıdan toplanmıştır. Katılımcıların dönüşümcü liderlik algılarını ölçmek için Bass ve Avolio (1995) tarafından 20 madde ve 4 boyut olarak geliştirilen Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği; iş doyumunu ölçmek için Brayfield ve Rothe (1951) tarafından geliştirilip Yoon ve Thye (2002) tarafından kısaltılan 5 maddelik İş Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, dönüşümcü liderliğin iş doyumu üzerinde anlamlı, pozitif ve kısmi etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, dönüşümcü liderliğin sadece ilham verici motivasyon ve bireyselleştirilmiş düşünce boyutlarının iş doyumu üzerinde etkiye sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating the effect of transformational leadership on job satisfaction. The research data was gathered from 212 participants working in private sector in Istanbul via online survey by Google Forms application. Multifactor Leadership Questionnaire (MLS) developed by Bass and Avolio (1995) with 20 items and 4 dimensions was used to measure transformational leadership perception of participants; and Job Satisfaction Scale developed by Brayfield and Rothe (1951) and shortened by Yoon and Thye (2002) with 5 items was used to measure job satisfaction of participants. According to research results, it was found that transformational leadership has significant, positive and partial effect on job satisfaction. In this regard, there was found that only inspirational motivation and individualized consideration dimensions of transformational leadership have effects on job satisfaction.