Türkiye'de yerel idare ve hizmetleri
The Local administration and services in Turkey
- Tez No: 106964
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki yerel idarenin batıdaki yerel idareler gibi başarılı olmamasının nedenlerini tespit etmek, çözüm yollarını araştırmak, bu- alandaki araştırmaları incelemek, Türk aydınlarının birleştiği ya da tezat olduğu görüşlerin neler olduğunu ve neden kaynaklandığını bir çatı altında toplamaktır. Bu çalışmada yerel yönetim kavramının ortaya çıkışı, Türkiye'deki tarihsel gelişimi, temel özellikleri, konumlan, görevleri, organları, mali yapısı ve denetimi konularını kapsayacak şekilde teori ve pratikte olan yönleriyle ele alınmıştır. Kullanılan yöntem daha çok görüşlerin ve fikirlerin orijinalliği bozulmadan bir sistematik içinde okuyucuya aktarılmış ve araştırmacının yorumlan daha çok sonuç kısmında ifade edilmiştir. Yerel yönetimin uygulanması, her şeyden önce kendini doğrudan ilgilendiren konularda halkın yönetime geniş ölçüde katılmasını sağlaması bakımından önem taşımaktadır. Kararlara katılma, halkın yönetim sorumluluğunu paylaşması, toplumsal gidişe etkin bir biçimde katilini, halkın yapıcı gücünü harekete geçirmek, kişisel etkinliği ve kendine güveni arttırmak, bir anlamda demokratik eğitim sağlamak, ortak yararlar adına dayanışma ve işbirliğini geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The goal of this work is to find out the unsuccessfullness of the local administrations in Turkey unlike the western* local administrations, to investigate the research in this area, and to collect the ideas of Turkish idealists which are in accordance and in contrast. In this work the rise of local administrations, its status in this connection, its tasks, organs, economical structure and control, and the like subjects are taken into account in theory and in practical sides. The method employed mostly transfers the opinions and the ideas without changing their orijinalities to the readers, the interperations of the researcher are mostly given at the discussion section. The application of the local administration, at frist and foremost has importance since it includes the people in the local government about the subjects which interest them directly. To take parts at the decisions, people share of the responsibility, active solidarity of the people at the communal ratings, to mobilize the people creative power,- to increase the individual activity and confidance, in a way to give democratic education; to take parts and to help each other for common usage. n