Toplam kalite yönetimi ve kamu kuruluşlarında uygulanması (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları ile ilgili bir alan araştırması)
Total quality management and its application in public institutions (A case study concerning the Turkish Railways)
- Tez No: 107136
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Gerek kamu gerekse özel sektör örgütlerinde, örgütlenme ve hizmet verme biçimi ve anlayışının sorgulanması, yeniden yapılanmaya gidilmesi günümüzün en önemli sorunlarından birisidir. Kamu örgütleri sorunlar yumağından bir türlü kurtulamamaktadır. Bu sorunların giderilmesi ve sağlıklı işleyen bir yapının oluşturulması için çağdaş yönetim yaklaşımlarını uygulamak sürekli olarak gündemdedir. Toplam katile yönetimi (TKY) yaklaşımının temelinde daha iyiyi arama süreci yer alır. TKY, müşteri beklentilerini her şeyin üzerinde tutan ve müşteri tarafından tanımlanan kaliteyi, tüm faaliyetlerin yürütülmesi sırasında ürün ve hizmet bünyesinde oluşturan bir yönetim biçimidir. Dinamik pazarlarda, yıkıcı rekabetin karşısında ayakta kalabilmek ancak bu anlayışı benimsenmekle mümkün olmaktadır. Çağdaş kamu yönetiminde sorunların çözümü, demokratikleşme ve küreselleşme sürecinin bir sonucu olarak kitlelerin değişen kamu hizmeti tercihlerini iyi analiz edebilme ve bu yönde sistematik yaklaşımlar geliştirebilmeye bağlıdır. TKY felsefesi ve ilkeleri de, bu konuda çok büyük kolaylıklar sağlayabilecek, verimliliğin ve etkinliğin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayan yaklaşımdır. Bu sebeple, bu tezde TKY'nin kamu yönetimine uygulanabilirliği incelenmiş ve dünyadaki uygulamalarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, both public and private sectors are questioning the philosophy of organization and product of services design in order to respond to valid customer demands. Nowadays, quality and productivity improvement is the most important problem all over the world, especially in Turkey, where public sector could not solve its own problems at all. To improve the quality and productivity of public services, new management practices must be integrated with custom driven measures of quality. Philosophy of Total Quality Management (TQM) which is a never-ending cycle of improvement obliges to the process. Faced with international competition, customer dissatisfaction and shrinking world markets for goods, implementation the productivity. TQM concepts and techniques how exist, which reserve a public managers ability to reward truly extraordinary individual agency wide operation, customer service and continuous improvement As a result of both democracy and globalization, modern public administration needs to develop new analtical customer approches, to achieve that TQM philosophy and principles could be effective. In this belief, this thesis is on the“Possibility of Applying Total Quality Management Principles in Government.”