İlköğretim fen bilgisi öğretmen adaylarının mol kavramı konusundaki kavram yanılgılarının tespiti ve konunun öğretimine ilişkin öneriler
Determination of misconceptions about mole concept which are held by science teacher candidates and proposals related to instruction on the subject
  1. Tez No: 107147
  2. Yazar: GÜRSOY MERİÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET İLKÖĞRETİM FEN BİLGİSİ ÖĞRETMEN ADAYLARININ MOL KAVRAMI KONUSUNDAKİ KAVRAM YANILGILARININ TESPİTİ VE KONUNUN ÖĞRETİMİNE İLİŞKİN ÖNERİLER ( Yüksek Lisans Tezi ) Gürsoy MERİÇ GAZI ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001, 112 sayfa Bu çalışma, İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmen adaylarının Mol kavramını nasıl algıladıkları ve bu kavramı nasıl anladıklarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Ankara ilinde eğitim vermekte olan 3 üniversiteden toplam 338 Fen Bilgisi adayı seçilmiştir. Bu çalışma 2000-2001 Bahar sömestrinde uygulanmış ve elde edilen veriler Fen Bilgisi eğitimine sağlanacak katkılar ve özellikle de Mol kavramının öğretimi açısından değerlendirilmiştir. Öğretmen adaylarının“Mol Kavramı”na ilişkin yanlış kavramlarının ve öğretmen adaylarının Mol kavramı hakkındaki düşüncelerinin toplanabilmesi için 1 3 sorudan oluşan bir anket hazırlanmıştır. Sorular iki bölüm içermektedirler. Bir sorunun ilk bölümünde konu ile ilgili öğretmen adaylarının bilgisi problemler ve açık-uçlu sorularla incelenmiştir. Soruların ikinci bölümleri ise bu bilgilerin kaynaklarını belirleme eğilimindedir.VI Veriler elde edildikten sonra, sonuçlar Fen Bilgisi Eğitimine ve Mol kavramının Fen Bilgisi derslerinde öğretimine katkıda bulunmak üzere değerlendirilmiştir. Anket ve literatürden elde edilen verilerden çıkarılan öneriler çalışmanın sonunda verilmiştir. Özellikle de adayların Mol kavramı hakkındaki ön kavramları ve yanlış kavramları ile bu konunun öğretimine ilişkin problemler araştırılmıştır. Soruların açık uçlu bölümleri bu çalışmayı hazırlayan Fen Bilgisi öğretim elemanı ve Fen Bilgisi araştırmacısı tarafından, bilgilerin kaynağını araştıran diğer bölümler ise MICROSOFT EXCEL ve SPSS istatistik programlan ile değerlendirilmiştir. Kavram anketi uygulandıktan sonra ve literatür taraması sonucunda bu kavramın öğretimine ilişkin öneriler Fen Bilgisi Eğitimcileri için sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Fen Bilgisi Eğitimi, Kavramlar, Yanlış kavramlar, Alternatif kavramlar, Kavram Öğretimi, Fen Bilgisi Öğretmeni adayları, Mol Kavramı. TOKÜMAKTASYON ~
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT DETERMINATION OF MISCONCEPTIONS ABOUT MOLE CONCEPT WHICH ARE HELD BY SCIENCE TEACHER CANDD3ATES AND PROPOSALS RELATED TO INSTRUCTION OF THE SUBJECT ( M. Sc. Thesis ) Gürsoy MERİÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES 112 Pages, August 2001 This study aimed to determine that, how the Science Teacher Candidates conceptualize the Mole and their understanding for this concept. 338 Science Teacher Candidates were chosen from the 3 university which gives education in Ankara. This study applied in 2000-2001 Spring Semester and the received data evaluated for the contributions which would be applied to science education and especially to instruction of the mole concept. In order to detect students misconceptions related to“Mole concept”first of all a questionnaire with 13 questions was prepared for to collect Science teacher candidates opinions on the Mole concept. The questions have two parts. In the first part of a question, students knowledge was investigated about the subject with some problems and open-ended questions. The second parts of the questions tend to investigate the sources of their knowledge.VIII After the data received, the consequences evaluated for to contribute science education and instruction of the Mole concept in science lessons. The proposals which were received from the data of the questionnaire and from the literature were given at the end of this study. Especially candidates pre-conceptions and misconceptions about the Mole concept, and the problems about the instruction of this subject were investigated. The open ended parts of the questions were evaluated by the science lecturer and science education researcher who made this study, then the parts which investigates the source of the knowledge were evaluated with the statistic programs MICROSOFT EXCEL and SPSS. After the data received from the concept questionnaire and research on the literature, proposals related to this concept instruction were presented for the science educators. KEYWORDS : Science Education, Concepts, Misconceptions, Alternative conceptions, Concept Instruction, Science Teacher Candidates, Mole concept.