İşletmelerin enflasyon karşısında korunma araçları ve uygulamaları
Companies's defense equipments and applications over againts inflation
- Tez No: 107171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UYGUR TEMİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
I 104 ÖZET Fiyatlar genel ve özel seviyesindeki değişmeler.işletmelerin temel bilgi kaynağı olan muhasebe sisteminde elde edilen mali Tablolann:anlamlıolma,anlaşılabilirlik,güvenilirlik,karşılaştınlabiliıiik, gerçekçilik,ölçülebiliriik, zamanında olma.tam ve bütünlük ifade etme gibi muhasebe ilkelerinin yerine getirilmesinde zorluklar çıkarmaktadır.Bir dönem içinde işletme de cereyan eden mali nitelikteki hadiselerin,fiyatlar genel düzeyindeki değişiklikler gözardı edilerek, dönem sonundaki mali tablolara yansıtılması sonucu“ ölçü ”kavramı anlamını yitirmektedir.Zira, diğer bütün beşeri faaliyetlerde olduğu gibijşletmelerde yapılan iktisadi faaliyetlerinde;standart bir ölçü birimi ile ölçülmesi lazımdır.Oysaki birçok ölçü birimleri ( uzunluk için metre...vs. )zaman ve yer itibariyle sabit oldukları halde.muhasebede ölçü birimi olan paranın değeri sabit olmayıp, devamlı değişiklik göstermektedîr.Bu bakımdan, paranın değer ölçme fonksiyonunu tam olarak yerine getirmediğinin dikkate alınması suretiyle,klasik muhasebe anlayışının gençleştirilmesi,modernleştirilmesi,para değerindeki düşmeyide ifade edecek şekilde günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi zaruridir. Bu yapılmazsa iktisadi kıymetlerinin para ile ifade edilen değerleri aynı kalmasına rağmen.işletmelerin iktisadi potansiyelerinin ve öz sermayelerinin satın alma gücü bakımından azalması mümkündür. Çalışmamızda.fiyat artışlarının bu etkilerinden işletmeleri korumaya yönelik düzenlemelerden Yeniden Değerleme, Yenileme Fonu.Maliyet Artış Fonu.Reeskont uygulamalarının ne derecede önemli olduğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
I 105 SUMMARY The changes on the general and the private levels of prices.have been making trouble about the executions of accounting principles like expressiveness, comprehensibility,thrustworthiness,comparableness, realism,measurableness, properness in time.expressing completeness and perfection all of which appear in the financial table got in the accounting system, the fundamental information source of the enterprices.After reflection of the events having financial qalities and taking place in the enterprice within a period.by ignoring the changes on the general level of prices,“ measure ”concept has been losing its meaning.Because,as it happens in all human activities, the economical activities made in enterprices,also must be measured.using a standart unit of measurement.While many units of measurement are stable in respect to time and place,the value of money - the unit of measurement in accounting - being not stable.changes continously. In this respect,by taking into consideration that money can't carry out the value measuring function.it is necessary that the classical accounting concept be freshened.modemized and transformed into an appropriate form of the time, by expressing the decrease in the value of money. If it is not made, although the values of the economical values expressed by money remain the same, it is possible that enterprices may decrease from the view point of economical potentials and purchase potential of the real capital. In our work, it was emphasized that among the arrangements to protect the enterprices from these influences of price increases, how much Reestimation.Revewing Fund.The Cost increase Fund, The Rediscount Applications are important.