Batı Trakya Türklerinin dünü, bugünü ve yarını
Yesterday, today and tomorrov of the west thrace Turks
  1. Tez No: 107302
  2. Yazar: KEMAL EKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
^'“.T,w '. // !' «5.'.”,*-?.?? V '- ?*,-«>"-'., '-, ?,. *° '» Si-. / ^ ?.., *. j. ;..î -' QZET i' ri, '^. -,t '\''%t^ ;? J* Bu tez çalışmasında Türklerin 1363 yılında Batı Trakya'yı fethetmelerinden günümüze kadar bölgede gelişen olaylar incelenmiştir. Kaynak taramasının yanı sıra Batı Trakya göçmenleri ve halen Batı Trakya'da yaşayan Türklerle yapılan mülakat tekniğine dayalı alan araştırması sonuçlarından da yararlanılmıştır. 1912-13 Balkan savaşları'na kadar 549 yıl Türk toprağı olarak kalan Batı Trakya'da Türklerin mücadeleleri 1828-29 Osmanlı-Rus Savaşı sonunda Yunanistan'ın, 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı ile de Bulgaristan Prensliği'nin kurulması ile başlamıştır. Bölgenin zaman zaman bu iki ülke arasında el değiştirmesi nedeniyle bu devletlere karşı özgürlük mücadelesi verilerek, kısa süreli bağımsız ve otonom devletler kurulmuştur. Ancak Lozan Antlaşması ile Yunanistan'a bırakılan Batı Trakya bölgesi Türkleri, istanbul Rumları ile birlikte iki ülke arasında yapılan mübadele dışında bırakılarak azınlık durumuna düşmüşlerdir. Mübadeleden sonra yaşanan etabli (yerleşik) sorunu Atatürk-Venizelos dostluğu içinde çözülmeye çalışılmış, ardından gelen II. Dünya Savaşı ve Yunan İçsavaşında Türkler yaşadıktan ülkeye olan bağlılıklarını göstermiş ve Yunanistan'ı arkadan vurmamışlardır. 1960' 1 1 yıllarda patlak veren Kıbrıs olayları iki ülke ilişkilerini bozmuş ve Yunanistan Batı Trakya Tüğrkleri'nin Lozan ve diğer antlaşmalardan doğan haklarına aykırı politikalar izlemeye başlamıştır. Çalışmamızda Yunanistan'ın sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel alanlarda izlediği baskı ve asimilasyon politikasının örnekleri geniş biçimde yer almıştır. Bu baskılar sonucunda bugün nüfusları 150.000 civarındaki Batı Trakya Türkleri 350.000'den fazla göçmen vermişlerdir. 1980lerden sonra Dr. Sadık AHMET önderliğinde başlayan ve uluslararası alana yayılan Batı Trakya Türkleri'nin hak arama mücadelesi, Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan'ın Avrupa insan Hakları Mahkemesi'nde mahkum edilmesine kadar gidebilmiştir. Ancak Yunanistan'ın yaptığı ayrımcı uygulamalar sona ermemiştir. Bu konuda nthahi sonuç alınana kadar yapılması gerekenler sonuç bölümünde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis the events occuring since the conquest of West Thrace by the Turks in 1363 until our days are studied. Besides the references, investigations made in the field with West Thrace Turks and immigrants directed me in this thesis. The struggle of the Turks begun after 1828-1829 and 1878-79 Ottoman- Russian wars. As a result Greece and Bulgaria were founded in the lands held by the Turks until 1912-1913 Balkan war. West Thrace changed hand between Greece and Bulgaria in different dates so the Turks gave their independence struggle against those countries and found some independent states of short duration. As a result of the Treaty of Lozan, the territories were given to Greece. The Turks and the Greek population of Istanbul were held aware of the population exchange and so they became minorities. After the exchange of the populations, establishment problems were solved due the friendship between Atatürk and Venizelos. During the Second World War and the Greek Internal War, the Turks were faithful to Greece. In the sixtees Cyprus problems aroused and Greece begun to act in different manners which were in contradiction with the Treaty of Lozan.The pressure exerced by Greece in social, political.economical and cultural fields, the policy of assimilation and migration is thoroughly described. In nowadays the population of West Thrace Turks is around 150.000 while 350.000 were obliged to migrate. The struggle for searching the rights of West Thrace turks begun after 1980 under the leadership of Dr. Sadık Ahmet and Greece which is a member of the European Community was sentenced by the European Court of human rights. Even though the policy of Greece did not change much. In the final section the policies and strategies to follow in order to obtain a definitive result is described for both parts.