Batı Trakya Türklerinin ana dili korunumu, dil kullanımı ve kimlik algıları
The Western Thrace Turks: Native language conservation, use of language and identity perceptions
  1. Tez No: 449632
  2. Yazar: NTILEK OSMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 472
Özet
Batı Trakya, Yunanistan'da adalar dışındaki Türk nüfusun yaşadığı ve ülke genelindeki en yoğun Türk nüfusun bulunduğu, bugünkü Doğu Makedonya Trakya Eyaleti sınırları içinde yer alan illerden Meriç (Dedeağaç), Gümülcine ve İskeçe'yi kapsayan coğrafi alanın tanımlanmasına karşılık gelmektedir. Araştırmamıza konu olan Batı Trakya Türkleri, işte bu coğrafî bölgede yaşayan ve Yunanistan tarafından etnik kimliği ile Türk olarak değil de mensup olduğu din üzerinden Müslüman olarak tanınan ve tanımlanan, ülkede resmî olarak kabul edilmiş tek azınlıktır. Bu çalışmada, Dedeağaç, Gümülcine ve İskeçe'de farklı yaş, cinsiyet ve meslek guruplarından Batı Trakya Türk Azınlığı mensuplarına uygulanan anket (sormaca) neticesinde elde edilen verilere dayalı bulgular sunulacaktır. Çalışmamızda, 396 katılımcıya uygulanan Kültürel Yönelim Anketi neticesinde, Batı Trakya Türklerinin, kültürel, dinî ve kimlik aidiyetleri ile ana dili kullanımı ve dil tercihlerine ilişkin elde edilen veriler sunularak, bu bulgulara göre Batı Trakya Türk toplumunda kimlik algısı ile anadil ve kültür sürdürümünün ne durumda olduğu yorumlanmaya çalışılmıştır. Buna göre, Yunanistan tarafından Türk kimlik aidiyetleri reddedilen Batı Trakya Türklerinin, devlet kaynaklı yoksayma politikalarına rağmen ana dilleri Türkçenin kullanımı, Türk kültürünün sürdürümü ve Türk kültürüne aidiyet konusunda şaşmaz bir kararlılık içinde oldukları gözlenmektedir. Bulgular, çoğunluğun egemen kültürü içinde azınlık olarak yaşayan Batı Trakya Türklerinin kültürel aidiyet tanımlamalarında kendilerini çok yüksek oranda Türk kültürüne ait hissetlerini ve Türk kültürünün toplum ve aile yapısına uygun, gelenek ve göreneklerine bağlı olarak yaşadıklarını, gerek aile bireyleriyle gerekse yakın çevreleriyle kurdukları iletişimde anadilleri Türkçe'nin hakim olduğunu, diğer taraftan ülke dili Yunancanın bilinçli olarak, tercihen gereklilik durumunda ikinci dil olarak kullanıldığını, kimlik algılarının ve tanımlamalarının İslam dinine mensup olmalarından hareketle devlet tarafından tesis edilmeye çalışılan üç ayrı gruptan oluşan“Müslüman Azınlık”kabulünün aksine Türklük çatısı altında toplandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Western Thrace describes the geographic area including Meriç (Maritza)/(Dedeağaç-Alexandropolis), Gümülcine (Komotini) and İskeçe(Xanthi) located within the borders of the Thrace Region, East Macedonia, in which the most intensive Turkish population lives. The region is also the location where the Turkish population outside of the islands in Greece reside. The people living in this geographic area is the Western Thrace Turks, which is the subject of this research, and are the only officially accepted minority group in the country, recognised and identified by Greece not with their ethnic identity as Turks but with their religions as Muslim. This study presents the findings based on the data obtained by the results of the survey conducted on the Western Thrace Turkish minority members from different age, gender and occupation groups. Our study tries to interpret the identity perception and the continuation of native language and culture among Western Thrace Turkish community, due to the findings of the Cultural Tendency Survey conducted on 396 participants and presents the data obtained related to the cultural, religious and identity belongings of Western Thrace Turks along with the use of native language and language preferences. Hereunder, it has been observed that the Western Thrace Turks, whose Turkish identity belongings are being rejected by Greece, show a steady determinism about the usage of their native Turkish language, the continuation of their Turkish culture and their sense of belonging to their culture in spite of the government sourced ignorance policies. The findings show that the Western Thrace Turks, living as a minority among the dominant culture of the majority, highly feel themselves belonging to the Turkish culture; live in compliance with the Turkish social and family structure of Turkish culture and according to the Turkish customs and traditions; communicate with their native language both with the family members and the inner circleand on the other hand use Greek, the language of the country, preferably and consciously just in cases of necessity; their identity perception and description being gathered under the roof of Turkishness, to the contrary of the“Muslim minority”acceptance composed of three groups, of which the government tries to establish due to the fact that they are the members of Islamic religion.