Azınlık hakları ve Avrupa Birliği kapsamında Batı Trakya Türklerinin sorunları
Issues faced by Western Thracean Turks within the the European Union context
- Tez No: 277924
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZ ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Law, Sociology, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
İçinde yaşadıkları toplumda din, dil, etnik köken vb. açılardan nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan gruptan farklılıklar gösteren topluluklar olarak açıklanan azınlıkların hakları, günümüzde çeşitli uluslararası metinler ve uluslararası örgütler tarafından korunmaktadır. Bu çerçevede azınlık hakları konusuna önem veren kurumlardan birisi de Avrupa Birliği'dir.Bir Avrupa Birliği üyesi olarak Yunanistan'da da çeşitli azınlık grupları yaşamaktadır. Bu gruplardan birisi de Batı Trakyalı Türklerdir. Yunanistan, Batı Trakyalı Türklerin azınlık haklarını ihlal etmekte ve onlara karşı baskıcı ve asimile edici politikalar geliştirmektedir.Bu çalışmada Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan'ın Batı Trakya Türklerine uyguladığı politikalar incelenmiş, 300 Batı Trakya Türkü ile yapılan anket sonucunda yaşanan sorunlar ve beklentiler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rights of the minorities which are classified as specific groups that exhibit differences comparing to the majority of a population in terms of religion, language, ethnic roots etc are protected by a wide range of international texts and organizations. In this framework, the European Union is one of these foundations to maintain the rights of the minorities.There are many minorities living in Greece, a member of the EU, including the West Thrace Turks. Greece violates the rights of the West Thrace Turks and applies oppressing and assimilating policies to them.In this thesis, the policies of the Greek against the West Thrace Turks are analysed. According to the questionnaire which was administered to 300 Thrace Turks, the problems of the West Thrace Turks and their expectations of the future are evaluated.