Türk savunma sananayiinin millileştirilmesinde bir model ve uygulaması
  1. Tez No: 107313
  2. Yazar: MAHMUT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Economics, Defense and Defense Technologies, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
iW- ÖZET V* -VbCV Savunma Sanayii : Ülkenin silahlı kuvvetleri için taktik, straİ^nV/vev-;- ';'**? savunma amacına yönelik silah sistemleri ve donanımlarını tasarlayan, geliştirence-- ~' üreten, özellikle yatırım malları üreten sanayi dalları başta olmak üzere, diğer bütün ekonomik faaliyetle alanları ile iç içe olan özel ve kamu kuruluşlarının mülkiyetindeki işletmeler topluluğudur. Genel anlamda savunma sanayii, bir ülkenin savunmasında ihtiyaç duyulan her türlü savunma teçhizatının üretimi ve hizmetlerinin planlanması ile bütün endüstriyel iş kollarını kapsayan bir organizasyondur. Savunma Sanayiini Diğer Sanayii Sektörlerinden Ayıran Özellikler Yüksek teknolojiye dayana hassas üretim teknikleri Özel kalite standartları Yetişmiş insan gücü Sürekli olarak en yeni teknolojiler kullanmayı gerektirmesi Büyük ölçüde AR-GE faaliyetlerine ihtiyaç duyulması Yüksek oranda yatırım gerektirmesi Tek alıcıya ve sınırlı ihtiyaca dayah olarak üretim yapma zorunluluğu Güvenlik, gizlilik gibi özel koşulların olması Genel sanayi içinde farklı dinamikleri bulunan savunma sanayii şu özellikleri ile dikkat çeker. a. Savunma Sanayiinin Askeri Özellikleri : b. Savunma Sanayinin Pazar Özellikleri : c. Savunma Sanayii Ülkelerinin Özellikleri : hr* ,*-.-.J.......“ -.?* 21. yüzyılda lider ülke tanımı, teknolojik anlamda bağımsız, yüksek teHa^fojiyiiS} « £. üreten ve kullanan bir toplumu işaret etmektedir. Bu toplum, insan kawMHarinuT.^' * ”/ önemli bir bölümünü bilimsel çalışmalar ile yüksek teknolojili yeni ürün v^^etim^^^** teknolojileri geliştirme çalışmalarında kullanmaktadır. Böylece, sahip olduğu ekonomik güç ve toplumsal sinerji ile, kısır iç çekişmelerden kurtulup, uluslararası alanda güçlü bir dünya devleti olarak ortaya çıkmaktadır. Kendi bağımsız teknolojisine dayalı olarak kurduğu savunma sanayii taranndan, her türlü dış kısıtlamadan uzakta donattığı silahlı kuvvetleri ile uluslararası alandaki etkinliğini güçlendirmektedir. Bu yönlendirme ağırlıklı olarak teknolojik ve bunun sağladığı ekonomik baskıyla gerçekleşecektir. Bu nedenle 21. yüzyılda bağımsızlık denildiğinde, öncelikle teknolojik bağımsızlık anlaşılacaktır. Ülkemiz artık 21. yüzyılda karşı karşıya olduğu“Teknolojik Manda”tehdidini görmeli ve geleceğe yönelik strateji, politika ve konseptlerin belirlenmesi sürecinde teknolojik bağımsızlık hedefini ana hedeflerden biri olarak belirlemelidir. Ülke geçmişten aldığı dersleri de unutmayarak, (1975 yılındaki ABD silah ambargosu gibi), yeni yüzyıla girerken Milli Savunma Sanayiini teknolojik bağımsızlık için Lokomotif sektör olarak kullanmalı ve bu sayede içinde bulunduğu coğrafyada bölgesel bir güç olma yolunda geliştirmesi gereken stratejik hedefleri saptaya bilecek gücü elinde bulundurmalıdır. Uluslararası ilişkilerin yaşayan bir kuralıda güçlü olarım her zaman haklı olduğudur. Bu bakımdan bir ülkenin haklılığım savunmasının en geçerli yolu askeri olarak güçlü olmasından geçmektedir. Bir ülkenin özgürlüğü; özgürlüğü arama, tanımlama ve yaşama anlayışının ruhunda yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY Defence Industry: Privately and publicly-owned group of producers, which work for the armed forces of a country in order to produce defence systems, and equipments with the purpose of strategy, tactic, and defence. In general, defence industry producers all types of equipments, and systems, which are needed by a country. Also, defence industry is a kind of organization, in which production, and serices of defence equipments are planned. There are some distinctive features, that separate the defence industry from the other sectors;. Sensitive production techniques, that depends on hi-tech.. Special quality standards.. Power of educated people.. In need of using up to date technologies. In need of using large scales of Research&Development activities.. In need of large scales of investment.. The necessity of producing depending on sole-buyer and limited requirements.. Security and privacy Defence industry has different specialities with its dynamics, which separate it from the other industries; a. Military characteristics of defence industry b. Market characteristics of defence industry c. Country characteristics of defence industry Nationalising the defence industry of Turkey is a necessity in the 21st century. Turkey has to learn her lessons from history, and Turkey should not forget those days of US embargo in 1975. Freedom of a country lies beneath the souls of seeking freedom, defining freedom, and tasting freedom. In 21st century, Turkey got to gain her own technological independency. In order not to be a 'technological mandate', and to succeed it, Turkey should allocate her human resources positively, directing them to scientific researchs and progresses. Turkey has to point out its mother target (tech dependency) by means of futuristic strategies, politics, and the main concepts.