İnsan kaynakları yönetiminde ücretlendirme ve eğitim faaliyetleri. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi'nde bir uygulama
Waging and training activities in human resources management: Applications in SOCAR
- Tez No: 107454
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OYA ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET bll^-wlll işletmelerde uygulanan ücret ve eğitim yönetimi politikaları, insan Kaynak^ar-r'' departmanının en önemli görevlerinden birisidir. Çünkü işgörenleri işe ve işletmeye bağlayacak faktörlerin başında ücret ve eğitim gelmektedir. Bu tezin amacı Ücret ve Eğitim konularının önemini göstermek ve Azerbaycan'da faaliyette bulunan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi'nde ücret ve eğitim faaliyetlerinin nasıl bir şekilde gerçekleştiğini ortaya koymaktır. 1991 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti kendi bağımsızlığını ilan etmiştir. Eski Sovyetler sisteminden çıkarak yeni sisteme geçmiştir. Yeni sistemle çalışan petrol işletmelerinde batı sisteminde geçerli olan ücret ve eğitim yönetimi faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi başlanmıştır. Bu tez çalışması dön bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ücretin tanımı, ücretin çeşitli açılardan önemi, ücret sistemleri, ikinci bölümde İnsan Kaynaklan Yönetimrnde eğitim faaliyetlerinin önemi, eğitim yönetimi ve ücretle eğitim arasındaki ilişkiler.üçüncü bölümde.Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi'nde mevcut olan ücretlendirme sitemi ve gerçekleştirilen eğitim faaliyetleri, dördüncü bölümde ise daha önceki bölümlerde teorik olarak incelenen ücret ve eğitim faaliyetlerinin Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi'nde uygulanmasına yönelik durum çalışanların ücret ve eğitimle ilgili düşünceleri alınarak incelenmiştir. Sonuç ve değerlendirme kısmında ise elde edilen bulgular değerlendirilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Arranging the policies to be applied in the companies, is one of the*>s^pjf2,<>^' important tasks of human resources department. Because wage and training are the leading factors to commit the employees to the company and their work. The ultimate goal this study is to indicate the importance of wage and training issues and to expose how SOCAR applies wage and training policies. In 1991 Republic of Azerbaijan declared its independence. Giving up Old Soviet System, it started to use its new system. The oil companies performing in this new system, started to arrange new wage and training policies which are commonly used in western systems. This thesis consists of four chapters. In the first chapter, definition and importance of wage and wage systems are defined. In the second chapter, the importance of training activities in Human Resource Management and training management, and the relations between wage and training are determined. In the third chapter, the wage and training activities in SOCAR are investigated and in the forth chapter the application of wage and education activities in SOCAR which are theoretically identified in previous chapters are identified concerning the employees' thoughts about wage and education. The conclusion part includes the evaluation of the findings and recommendations.