Elit artistik cimnastikçilerde bazı fiziksel ve fizyolojık parametrelerin incelenmesi
The analyse of some physical an physiologic parametres of elite artistic gymnastics
  1. Tez No: 225890
  2. Yazar: HAKAN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇOKSEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Elit artistik cimnastikçilerin ve cimnastiğe yeni başlayan sporcuların bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin incelenmesi amaçlandı.Araştırmaya 8-14 yaşları arasındaki 35 bayan ve erkek elit Artistik Cimnastik sporcuları ile yine aynı yaş grubundaki 31 bayan ve erkek artistik cimnastik branşına yeni başlamış sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Ölçümlerden önce sporcu ailelerinden onam formu alındı.Araştırmada gönüllülerin fiziksel özellikleri, motorik özellikleri, antropometrik özellikleri, solunum özellikleri ile kalp atım sayıları ve oksijen saturasyonu değerleri ölçüldü.Toplanan verilerin istatistiki analizi için SPSS 15.0 adlı paket programda grup içi karşılaştırmalar için Mann - Whitney U testi kullanıldı. Sonuçlar tablo şeklinde anlamlılık değerleri ile birlikte sunulmuştur.Çalışma sonucunda her iki grubun boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve beden kitle indeksi değerlerinde anlamlı bir fark bulunamadı (p>0,05). Sadece bayan grupları arasında vücut yağ yüzdesi parametresinde anlamlı farklılık bulundu (p0,05).Sonuç olarak, elit artistik cimnastikçilerin, motorik ve fizyolojik özellikler bakımından yeni başlayan sporculara göre daha iyi değerlere sahip oldukları, antrenman yaşının bu özelliklerin gelişimi ile doğru orantıda olduğu ve cimnastiğin, fizik profil özelliklerini, güç kuvvet dayanıklılık konusunda önemli oranda geliştirdiği tespit edilmiş olup, bu branşta başarı elde edilebilmesi için üst düzey motorik özelliklere sahip olunması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
At this study, it was aimed to investigate some physical and physiologic parametres of Elite atristic gymnastics and new beginner of gymnasticAt this study, 35 female and male elite artistic gymnastic athletes , 31 female and male new gymnastic begginer aged between 8-14 were joined volunteerly. Before starting to measurement accpetance form was filled by athletes? families.At this study, volunteers? physical, motoric, antropometric, ventilation parametres and heart beat rate and oxygen saturation parametres were measured.For statistical analysis, SPSS 15.0 package programme was used and Mann Whitney U test was performed. Results were presented with meaningful level on tablesAt the result of the study, meaningful differneces weren?t found at both groups? height, weight, mody mass index parametres (p>0,05). Only female groups, meaningful difference was found at body fat percentage(p0,05).As result, it was thought that essipecially motoric and physiologic parametres of elite gymnastic? were better than beginners, training age was straight proportion with these parametres? improvement and power, strength and endurance were important to improve gymnastic?s physical profile properties, for being successful at this branch, high level motoric properties was needed.