Steroid 21-hidroksilaz eksikliği olan çocukluk yaş grubu hastalarda CYP21 geni mutasyonlarının araştırılması
Mutation screening of the CYP21 gene in Turkish children affected with 21-hydroxylase deficiency
  1. Tez No: 107609
  2. Yazar: TURGUT TÜKEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEMNUNE YÜKSEL APAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET 21-hidroksilaz, adrenal steroid sentez yolunun temel enzimlerinden biridir ve eksikliği, kalıtsal steroid yapım bozukluklarının % 90'ından fazlasını oluşturmaktadır. Otozomal resesif kalıtılan hastalığın insidansı 1/14000 olarak bildirilmekle birlikte bölgelere göre büyük değişiklikler gösterebilmektedir. 21-hidroksilaz geni 6. kromozomun 21.3 bandındaki HLA sınıf III bölgesi içindedir. Bu bölgede hem enzimi kodlayan aktif gen (CYP21) hem de ona % 98 oranında benzerlik gösteren yalancı gen (CYP21P) bulunmakta ve bu durum hastalığın moleküler tanısını önemli ölçüde zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada 21-hidroksilaz tanısı klinik ve laboratuar bulgularla kesinleştirilmiş olan 31 indeks olgu ve ailesinde ASO - PCR (Allele - Specific Oligonucleotide - PCR) yöntemi ile 21-hidroksilaz eksikliğinde sık olarak bildirilen 8 mutasyonun varlığı araştırılarak sıklıkları P30L (% 0), IVS2AS.A/C- G.-13 (% 22.5), G110A8nt (% 3.2 ), I172N (% 11.4 ), Ekzon 6 kümesi (I236N, V237E, M239K) (% 3.2 ), V281L (% 0 ), Q318X (% 8 ) ve R356W (% 9.6 ) olarak belirlenmiştir. Büyük gen delesyon ve konversiyonlarını göstermek amacı ile DIG işaretli prob kullanılarak Southern Blot analizi uygulanmış, sıklıkları sırasıyla % 9.9 ve % 22.5 olarak bulunmuştur. Sık görülen mutasyonların herhangi birinin bulunamadığı allellerde tüm genin dizi analizi yapılmış ve iki tane daha önce tanımlanmış yanlış anlamlı mutasyon bulunmuştur. R339H ve P435S mutasyonları sırası ile 8 ve 10' uncu ekzonlarda bulunmaktadır. Ayrıca bir allelde de daha önce tanımlanmamış olan Q144R (814 A-»G) amino asit değişimi tespit edilmiştir. Üçüncü ekzonda bulunan bu amino asit değişiminin hastalığa neden olan bir mutasyon olup olmadığı konusunda çalışmalar sürmektedir. Hastalığa sebep olan allellerin % 6.4' ünde henüz mutasyon bulunamamıştır. Mutasyonları belirlenmiş 5 ailede, ailelerin isteği ile prenatal tanı ve tedavi uygulanmıştır. Ek olarak, büyük delesyon ve kon versiyonların tanısında Southern Blot analizinin yerine geçebilecek ve niceliksel PCR (Quantitative PCR) ile 76restriksiyon enzim kesiminin birlikte kullanıldığı yeni bir yöntem geliştirilmiş, sonuçları Southern blot sonuçları ile karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. 77
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mutation screening of the CYP21 gene in Turkish children affected with 21 -hydroxylase deficiency 21 -hydroxylase deficiency is a recessively inherited disorder resulting from mutations in the CYP21 gene which encodes an important enzyme in the steroidogenesis pathway. The worldwide frequency is 1/14000 live births. CYP21 gene is located along with the CYP21P pseudogene in the HLA major histocompatibility complex on chromosome 6. The 98 % similarity of two genes and the fact that almost all frequently reported disease causing mutations reside in the pseudogene and are transferred to the active gene by gene conversion makes the molecular diagnosis difficult. Molecular analysis based on allele-spesific PCR using mutation site- spesific primers was performed in 31 Turkish patients and their families. The patients were screened for the 8 most frequently reported mutations and the frequencies were determined: P30L (0 %), IVS2AS.A/C-G.-13 (22.5 %), G110A8nt(3.2 %), I172N (11.4 %), Exon 6 Cluster (I236N, V237E, M239K) (3.2 %), V281L (0 %), Q318X (8 %) and R356W (9.6 %). Large scale deletions and 5' end conversions were idenfied with Southern blot analysis using DIG-labeled probes. The frequencies were found to be 9.6 % and 22.5 %, respectively. Sequence analysis of the whole gene, performed on alleles in which one of the common mutations could not be found, reveiled two missense mutations described previously. R339H and P435S are located on exon 8 and exon 10 respectively. Additionally a Q144R (814 A->G) amino acid change which has not been described previously has been identified on one allele. In 6.4 % of disease causing alleles no mutation was found. In 5 families with known mutations, prenatal diagnosis and therapy were performed upon families' requests. Additionally, a semi-quantitative PCR / enzyme digestion based approach for detection of large scale deletions/conversions of the gene was developed for routine diagnostic purposes and its accuracy was shown by comparison with the results of Southern blot analysis. 78