Rett sendromlu hastalarda diyetle alınan yüksek enerji ve L-karnitinin bazı antropometrik, biyokimyasal bulgular ile kognitif gelişime etkisi
The Effect of L-carnitine and high calorie diet on antrophometric measurements, biochemical parameters and cognitive development of patients with Rett syndrome
- Tez No: 107794
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Cinasal G., Rett sendromlu hastalarda diyetle alınan yüksek enerji ve L- karnitinin bazı antropometrik, biyokimyasal bulgular ile kognitif gelişime etkisi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diyetetik Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara,2001. Bu araştırma Ocak 2000- Mart 2001 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi, Pediatrik Nöroloji Anabilim Dalı tarafından takip edilen, yaşlan 2-15 arasında değişen, tedavi edilmekte olan Rett Sendromlu 24 çocuk üzerinde yürütülmüştür.Hastaların günlük enerji gereksinimleri yaş, cinsiyet ve ağırlık esasına dayanan Schofield formülleri kullanılarak hesaplanmıştır. Enerjinin %55-60'ı karbonhidratlardan, %13-15'i proteinlerden ve %25-30'u yağlardan gelecek şekilde karnitin içeren enteral ürünlerle desteklenmiş kişiye özel diyetler hazırlanmıştır.Çocuklara 50-100mg/kg L-Karnitin oral supleman olarak başlanmıştır. Araştırma kapsamına alman tüm çocuklar ile anne ve babalarına özel beslenme eğitimi verilmiştir. Rett sendromlu çocukların %25.0'nin çalışma öncesi ağırlıkları 5 Persentilin altında iken, çalışma sonrası 5 persentilin altındaki hasta sayısı %12.5'e düşmüştür.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Cinasal G., The effect of L-carnitine and high calorie diet on antrophometric measurements, biochemical parameters and cognitive development of patients with Rett Syndrome. Hacettepe University Institute of Health Science Dietetics Curriculum Master Study, Ankara, 2001. This research is held for 24 children between 2 and 15 years of age with Rett syndrome who are followed by Hacettepe University İhsan Doğramacı Children Hospital, departmant of Pediatric Neurology and who have never used special diet.The individual's daily energy needs are calculated by using Schofield formula which is based on age,sex and weight. The individual diets in which energy is %55-60 of carbonhydrate and %13-15 of protein and %25-30 of fat and which include carnitine and which are supported by enteral products are prepared. 50-100mg/kg L-carnitine oral supplement is given to the indviduals. Specific nutrition training was given to the children and their parents who were in the scope of research.Before this study, in the scope of research the wight of %25.0 of children with Rett syndrome is below 5 percentil.After this study the number of individuals who are below 5 percentil decreases to % 12. 5.