Chlamydia pneumoniae varlığının, kronik obstrüktif akciğer hastalığı akut alevlenmesinde Mikroimmünofloresan Testi ve Real-Time PCR yöntemi ile araştırılması
- Tez No: 107815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜNAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Chest Diseases, Microbiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Chlamydia pneumoniae, pnömoni, bronşit, farenjit ve astım ile ilişkili olduğu bilinen solunum yollarının sık rastlanan bir patojenidir. Bu çalışmada, kronik obstnlktif akciğer hastalığı (KOAH) akut alevlenmesi olan hastalarda mikroirnmûnofloresan (MIF) testi ve polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile C. pneumoniae infeksiyonunun rolünü araştırmayı amaçladık. KOAH akut alevlenmesi olan 69 hastanın balgam (n=61) ve boğaz süröntü (n=69) örneği ile, 64 kişilik kontrol grubunun boğaz sürüntü (n=64) örneğinde C. pneumoniae varlığını göstermek için, Real-Time PCR metodu kullanıldı. Her iki grupta C. pneumoniae1 ya karşı oluşan antikorlar akut dönemde serolojik olarak MIF testi ile araştırıldı. C. pneumoniae akut infeksiyonu, MIF test ve/veya Real-Time PCR metodu ile hastaların 15 (%21.7)' inde saptandı. PCR metodu ile KOAH hastalarının 12 (%17.4)' sinde C. pneumoniae pozitifliği saptandı. Serolojik olarak MIF testi ile hastaların 5 (%7.2)' inde akut infeksiyon bulundu (2 hastada IgM pozitifliği, 3 hastada >1 -5 Yİ IgG titre pozitifliği). İki hasta hem PCR hem de MEF metodu ile pozitif saptandı. Diğer yandan, kontrol grubunda MIF ile akut infeksiyon saptanmadı. PCR metodu ile kontrol grubundan 5 (%7.8) kişide C. pneumoniae pozitifliği vardı. C. pneumoniae akut infeksiyonu yönünden iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark bulundu (p0.05). C.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Chlamydia pneumoniae is a common respiratory tract pathogen known to be associated with pneumonia, bronchitis, pharyngitis and asthma. We aimed to study the role of C. pneumoniae infections in patients with acute exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease (COPD) using micro-immunoflourescence (MIF) test and polymerase chain reaction (PCR) method. Real-Time PCR was used to screen throat swab (n=69) and sputum (n=61) samples from 69 patients with acute exacerbation of COPD and throat swab (n=64) samples from 64 healthy individuals. Acute serological determination of antibodies to C. pneumoniae was performed by MIF test in both groups. C. pneumoniae in infection was detected in 15 (21.7%) patients by MIF test and/or Real-Time PCR method. Twelve (1 7.4%) patients of COPD group were positive for C. pneumoniae by PCR method. Serological evidences of acute infection were found in 5 (7.2%) patients by MIF test (IgM positive for 2 patients; IgG titer > 1:512 positive for 3 patients). Two patients were positive by either PCR or MIF methods. On the other hand, acute infection was not detected in control group by MEF test Five (7.8 %) persons of control group were positive for C. pneumoniae by PCR method. The presence of acute C.