1996-1999 Yılları arasında Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı'nda otopsileri yapılan mekanik asfiksiye bağlı ölüm olgularında iç ve dış muayene bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of internal and external examination findings in the death event cause of mechanic asphyxia made autopsy between 1996-1999 in the Ankara Branch of Forensic Medicine Council
  1. Tez No: 107864
  2. Yazar: BAHRİ MELİH ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ FUAT IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
94 ÖZET Mekanik asfiksiye bağlı ölüm olaylarında ölüm nedenini, orijinini ve mekanizmasını açıklayabilmek, olay yerinden başlayan ve otopsi işlemlerinin bitimine kadar geçen sürede vaka hakkında elde edilen tüm bulguların bir bütün olarak değerlendirilmesiyle mümkün olabilmektedir. Bu çalışma ası, elle boğma ve bağ ile boğma vakalarından oluşan mekanik asfiksi olgularında tespit edilen dış ve iç muayene bulgularının dağılımlarını incelemek ve bu bulguların tanı koydurucu niteliğinin araştırılması amacıyla planlanmıştır. Kesitsel tipte planlanan çalışmada, 1996-1999 yıllan arasmda Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı'nda otopsi muayeneleri yapılmış 124 mekanik asfiksi olgusu incelemeye alınmış, bu olgularda klasik nonspesifik asfiksi bulguları, dış ve iç muayenede asfiksi mekanizmasına ilişkin travma bulguları, kemik ve kartilaj yapılardaki kırık varlığı araştırılmıştır. Çalışmada klasik nonspesifik asfiksi bulguları %60.5, baş-boyun bölgesinde dış muayenede travma bulguları %91.9, hyoid kemik kırığı %23.4, tiroid kartilaj kırığı %8.9, hyoid kemik ve tiroid kartilaj kırığının birarada bulunması %4.0 oranında tespit edilmiştir. Bu çalışma ile, asfiksi olgularında tespit edilen muayene bulgularıyla ulaşılan kanaatin, klasik literatürde belirtildiği gibi birçok faktörün etkisi altında, birbirinden farklı olarak gözlemlendiği ve değerlendirildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
95 SUMMARY Clearifying the cause, origin and mechanism of dead in mechanical asphyxia cases could be possible if all findings obtained from crime scene investigation to end of autopsy evaluated completely. This study was planned to investigate the distribution of external and internal examination findings that observed in mechanical asphyxia cases such as hanging, manual strangulation and ligature strangulation and to research the diagnostic value of these findings. Research was planned as a cross-sectional study between 1996 and 1999. 124 of mechanic asphyxia cases made their autopsy by Ankara Branch of Forensic Medicine Council were investigated. The findings of classic nonspesific asphyxia, trauma signs in external and internal examinations and broken in bones and cartilage structures were explored in these cases. In this study, the findings of classic nonspesific asphyxia, trauma on face-neck, hyoid bone and thyroid cartilage broken were establish 60.5 %, 91.9 %, 23.4 % and 8.9 %, respectively. It was shown that the percentage of the being broken of hyoid bone with together thyroid cartilage findings was 4.0 %. It was infered that in the mechanical asphyxia cases examination findings and reached results were under affect lots of factor and they were observed and determined as different from each other.