Bazı çerez türü gıdalarda modifiye atmosferde paketlemeye bağlı kalite değişimi üzerine bir araştırma
A Study on changes in some type of snack food packaged by modified atmosphere
- Tez No: 107915
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HARUN AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
8.0ZET Gıda Maddelerinin dayanma sürelerini arttırmak amacıyla modifiye atmosferde ambalajlama tekniği son zamanlarda önemli ölçüde uygulama alanı bulmuştur. Bu çalışmada patates cipsi ve tortilla tipi mısır cipsi üretilerek üç ayrı atmosfer koşulunda (Azot gazı(Nit); Filtre edilerek kurutulmuş atmosfer havası(K.A.H.); ve Kurutulmuş hava ile Azot gazı (K.A.H. + Nit) karışımından oluşan (~ % 90 Azot, ~ % 10 Oksijen ) gaz karışımı kullanılarak) piyasada yaygın olarak kullanılan, belirli nem ve gaz geçirgenlik özelliklerine sahip çift yönlü gerdirilmiş polipropilen (BOPP) ile ambalajlanmış ve 24 haftalık depolama süresince kalite parametrelerinde meydana gelen duyusal, fiziko-kimyasal ve mikrobiyolojik değişikliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Azot gazı ile (~ % 98 N2-% 2 O2) paketlenen cips örneklerinin depolama süresince kalite parametrelerini, normal atmosferde ve ~ % 90 N2 - %10 O2 içeren karışımla paketlenen örneklere oranla önemli ölçüde koruduğu görülmüştür. Azot gazı içeren paketlerin raf ömrünün diğerlerine kıyasla daha uzun olduğu, özelliklerini 6 ay kadar koruyabildiği görülmüştür. Normal atmosfer havası(~ % 78 N2 - %21 O2- % 0.04 CO2) ve ~ % 90 N2 - %10 O2 içeren karışımla paketlenen cipslerin kalite parametrelerindeki değişimin birbirine yakın olduğu görülmüştür. Cips üretiminde modifiye atmosfer paketleme tekniklerinin kullanımının, özellikle N2 gazı ile yapılan paketlemenin organoleptik, fiziko-kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklere olumlu etki yaptığı ve raf ömrünü 6 ayı aşan bir süre kadar uzatabildiği sonucuna varılmıştır. 82
Özet (Çeviri)
9. YABANCI DİLDE ÖZET A study on Quality Changes in Some Type of Snack Food Packaged by Modified Atmosphere Modified Atmosphere Packaging ( MAP ) is one of the most used technique for extending the shelf life of foods commodity in the recent years.In this study, snack foods like potato chips and tortilla(corn) chips were packaged by flushing three different gas combination. These are K.A.H.(dried atmosphere air), mixture of dried atmosphere air and Nitrogen (K.A.H. + Nit) (contained 10 % oxygen + 90 % nitrogen, approximately,) and inert high purity nitrogen (Nit). For packaging, biaxially oriented polypropilen films (BOPP) with known water vapour transmission and oxygen permeability are used. During the 24 weeks of storage, physico-chemical, sensory and microbiological analysis were made for determination of the quality changes. During the storage, the quality characteristics of chips packaged under nitrogen were found higher than the snack food packaged with normal composition of air and mixture of air-nitrogen. During the storage, the changes of the quality characteristics of the potato and tortilla(corn) chips packaged with normal composition of air and mixture of air-oxygen are nearly the same. At the result, applying modified atmosphere technology for packaging of potato and tortilla(corn) chips with pure nitrogen extended the shelf-life about 6 mounth and provide the higher quality chips. 83