Böbrek kanseri prognozunda anjiogenezisin yeri
The Role of angiogenesis in the prognosis of renal carcinomas
- Tez No: 108001
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN BİRİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Üroloji, Oncology, Urology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
32 ÖZET AMAÇ : Renal hücre karsinomlu hastalarda anjiogenezisin yaş, cinsiyet, tümör lateralizasyonu, tümör boyutu, nükleer grade, histopatolojik tip, patolojik evre, renal kapsül, renal ven ve perirenal tutulum ile ilişkilerinin incelenmesi ve böbrek tümörlerinde anjiogenezisin prognostik öneminin araştırılmasıdır. GEREÇ- YÖNTEM : 1992-2000 yıllan arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'nda tedavi ve takipleri yapılan 44 renal hücreli karsinom vakası çalışmaya alındı. Hastaların arşiv parafın bloklarından yemden yapılan kesitlerinde immunhisto- kimyasal olarak anti CD 34 antikoru kullanılarak ışık mikroskobu ile X200 büyültmede mikrodamar sayılan tespit edildi. BULGULAR : Olgulann 16'sı kadın, 28'i erkek, yaş ortalamalan 57.4 (38-79) olarak bulundu. Ortalama takip süreleri 33.2 (3-94) ay olarak tespit edildi. Cinsiyet, yaş, tümör lateralizasyonu, tümör büyüklüğü, histopatolojik tip, nükleer grade, renal kapsül invazyonu ve renal ven invazyonuna göre mikrodamar sayısı ortalamalan arasında fark tespit edilmedi (p > 0.05). Patolojik evre I-II ve evre III-IV hastalann mikrodamar sayılan ve perirenal doku invazyonu varlığına göre mikrodamar sayılan ortalamalan arasında istatistiksel olarak farklılık saptandı (p< 0.05). Patolojik evre ile mikrodamar sayılan arasında zayıf-orta dereceli bir korelasyon (r=0.3), yine yaşam durumlan ve hayatta kalma süreleri ile mikrodamar sayılan arasında zayıf-orta dereceli negatif bir korelasyon saptandı (r= -0.30 ve r= -0.34). SONUÇ : Anjiogenezisin bir göstergesi olan mikrodamar sayısının belirlenmesi renal hücreli karsinomlarda prognostik bir faktör olarak kullanılabilir. İleri evre ve metastatik renal hücreli karsinomlarda artmış anjiogenezis, tedavi şekli ve zamanlamasında belirleyici olabilir.
Özet (Çeviri)
33 THE ROLE OF ANGIOGENESIS IN THE PROGNOSIS OF RENAL CARCINOMAS SUMMARY PURPOSE : To determine the relationship of microvessel count (MVC) as a marker of angiogenesis in renal cell carcinoma to age, sex, tumor lateralization, tumor size, nuclear grade, histopathologic pattern, pathologic stage, renal capsule, renal vein and perirenal tissue involvement and to evaluate the significance of angiogenesis as a prognostic factor. MATERIALS AND METHODS : We reviewed the clinical and pathologic findings of 44 patients with renal cell carcinoma treated with radical nephrectomy at Gazi University, Faculty of Medicine, Urology Department. MVC was evaluated immunohistochemically using monoclonal mouse CD 34 antibody in an X200 microscope field overlying the area of highest neovascularization. Then the MVC was correlated with the patients' clinicopathologic variables. RESULTS : Of the patients, 16 were female and 28 were male, the mean age was 57.4 and the mean followup was 33.2 ( 3-39) months. There were no statistically significant differences between the mean MVC values of tumor lateralization, tumor size, histopathologic pattern, nuclear grade, renal vein and renal capsule involvement (p>0.05).