Kronik hemodiyaliz hastalarında COVİD-19 enfeksiyonun eritropoetin (EPO) direncine etkisi
Effect of COVİD-19 infection on erythropoetin (EPO) resistance in chronic hemodialisis patients
  1. Tez No: 879570
  2. Yazar: ŞENAY AÇIKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN KANTARCI, PROF. DR. ABDULLAH ÖZKÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Kronik böbrek hastalığı (KBH), dünya genelinde önemli bir halk sağlığı sorunudur. KBH'li hastalarda sıklıkla görülen anemi, hastaların yaşam kalitesini düşürmekte ve mortalite riskini artırmaktadır. COVID-19 pandemisi, kronik böbrek hastalığı (KBH) olan ve hemodiyaliz (HD) tedavisi gören hastalar üzerinde önemli etkiler yaratmıştır. Bu çalışmada, COVID-19 enfeksiyonunun HD hastalarında renal anemi tedavisinde kullanılan ESA tedavisine yanıt üzerine olan etkisini araştırmaktır. Yöntemler: Çalışmamız, düzenli hemodiyaliz tedavisi gören ve ESA tedavisi alan 89 hastanın retrospektif olarak değerlendirilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Hastaların tamamı, COVID-19 PCR testi ile pozitif veya negatif (kontrol grubu) olarak sınıflandırılmıştır. COVID-19 pozitif olan hastalarda enfeksiyon öncesi ve sonrası dönemdeki ve COVID-19 ile kontrol grubunun laboratuvar değerleri karşılaştırılmıştır. EPO duyarlılığı eritropoietin direnç indeksi (ERI) ile değerlendirildi. Bulgular: COVID-19 grubunda, enfeksiyon sonrası EPO dozlarında anlamlı bir artış ve ESA direnç indeksinde yükselme gözlenmiştir. Ayrıca, COVID-19 grubunda C-reaktif protein (CRP) seviyeleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Sonuç: COVID-19 enfeksiyonun HD hastalarında EPO direncine neden olabileceğini tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction:Chronic kidney disease (CKD) poses a substantial burden on global healthcare systems. Anemia, a prevalent complication in CKD, significantly compromises patients' quality of life and increases mortality rates. The COVID-19 pandemic has exacerbated the health challenges faced by individuals with CKD, particularly those reliant on hemodialysis (HD). This retrospective cohort study sought to elucidate the impact of COVID-19 infection on the efficacy of erythropoiesis-stimulating agents (ESAs) in managing renal anemia among HD patients. Methods:Eighty-nine patients undergoing regular HD and ESA therapy were retrospectively analyzed. Participants were classified into two groups: COVID-19 positive and negative (control). Laboratory parameters were compared between the groups, with a particular focus on pre- and post-infection values in the COVID-19 cohort. Erythropoietin sensitivity was quantified using the erythropoietin resistance index (ERI). Results:A marked elevation in ESA dosage and a concomitant increase in the ERI were observed in patients who had recovered from COVID-19. Furthermore, the COVID-19 group exhibited significantly higher levels of C-reactive protein (CRP), a sensitive marker of inflammation. Conclusion:Our findings indicate that COVID-19 infection may induce EPO resistance in HD patients.