Kırıkkale ilinde hekim ve hastane yöneticilerinin zaman yönetimi
The time management of doctors and administrators in the province of Kırıkkale
- Tez No: 108420
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SARP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Zaman yönetimi, zaman tabanlı rekabet kurallarının geçerliliğini koruduğu dünyamızda gittikçe önem kazanmaktadır. Bu çalışmada hastane yöneticilerinin (idari, tıbbî) zamanlarını etkileyen faktörler ve yöneticilerin zaman yönetimi ile ilgili tutum ve davranış biçimleri incelenmiştir. Araştırma Kırıkkale il sınırında bulunan Devlet hastanesi, SSK hastanesi TIP fakültesi hastanesinin 143 yöneticisine uygulanmıştır. Veri uygulama aracı olarak zaman yönetimi anket formları kullanılmıştır. Yöneticiler ile tek tek ve yüz yüze görüşülmüştür. Veriler bilgisayar aracılığı ile (Spss/Pc programında) değerlendirilmiştir. Veri analiz yöntemi olarak tek yönlü varyans analizi(F testi), ki-kare(x2) ve t testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, yöneticilerin yaş, çalışma süresi, konumları, fiziksel olanakları( fiziksel ortam, faks ve bilgisayar), yeterli zamanı olup olmadığı, sorumluluklarının açık ve net olması, farklı üstlerden emir almaları ve haftanın günleri gibi faktörlerin, yöneticilerin zaman yönetimi tutum ve davranış biçimlerini etkilediği saptanmıştır. Araştırma bulgularına göre hastanelerde eğitim programları başta olmak üzere yöneticiler için önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Zaman Yönetimi, Zaman Planlaması
Özet (Çeviri)
Time Management, while the validity of time based competitive systems are being supported in the world, gains importance. In this study the factors affecting the administrators (medical-administrative) time and their attitude and policy manners toward time management are sought. The research has been conducted among 143 administrators in the State Hospital, National Health Insurance Hospital and Hospital of faculty of Medicine located within the borders of Kırıkkale province. Time Management questionaire have been used as data collecting means. Here all the administrators have been interviewed. The datum have been evaluated through SPSS programme on computer. As data analysis method, single directed variation analysis (F test), Standart Deviation, K Square and t test have been used. As a result of this study, we have concluded that the age of the administrators, working periods, positions, physical facilities (equipments for use), having enough time or not, having accurate responsibilities, getting commands from different senior positions and working days of the week are the factors that affect time management attitude and policy manners. According to the result of the study some proposals especially training programmes are made to the admininstrators. KEY WORDS: Time Management, Time Planning