Aile değerlerinin finansman uygulamalarına etkisinin incelenmesi
The study of the effect of family values on the financial practices
  1. Tez No: 108487
  2. Yazar: ZEYNEP ÇOPUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRAN ŞAFAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Ana Bilim dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
V ÖZET Çopur, Z., Aile Değerlerinin Finansman Uygulamalarına Etkisinin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Programı Doktora Tezi, Ankara, 2001. Ankara da yapılan bu araştırma, ailelerin değerleri ile finansman uygulamaları arasındaki ilişkiyi belirlemek, bu ilişkiye sosyoekonomik faktörlerden gelir düzeyi ve evlilik süresinin etkisini saptamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma kapsamına farklı sosyoekonomik düzeyleri temsil eden semtlerde oturan, aileler arasından Tabakalı Rasgele Örnekleme Yöntemi ile seçilen 625 aile alınmıştır. Araştırmaya alınan ailelerin yarısından fazlasında (%67.7) finansman uygulamalarından kadın-erkek birlikte sorumludur. Aileler arasında yüksek gelir düzeyinde olanlar (%42.0),“0-10”yıllık evli olanlar (%39.4), kamu'ya bağlı sosyal güvenliğe sahip olanlar (%89.3), ev (%53.0) ve araba (%54.4) sahibi olanlar yüksek orandadır. Aileler için önemli olan ilk üç değer“sağlık”(%64.8),“aile yaşamı”(%50.2) ve“refah”(%39.8)dır. Aileler için“çocuklara iyi bir gelecek sağlamak”birinci (%40.8) ve ikinci (%26.9) derecede önemli amaçtır. Üçüncü derecede önemli amaç ise“finansal açıdan güvenli olmak”(%31.2) tır. Ailelerin çoğunluğu (%80.5) borçlanmaktadır. Birinci derecede önemli değer olarak“rahatlık ve kolaylık”(%44.4) değerini belirtenlerde borçlananların oranı daha düşüktür. İlk sıradaki finansal amacı“borçları ödemek”olanların tamamı borçlanmaktadır (P0,05).
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Çopur, Z., The Study of the Effect of Family Values on the Financial Practices, Hacettepe University Health Sciences Institute, PhD Thesis of Home Management and Family Economics Program, Ankara, 2001. This research that was performed in Ankara is planned and conducted to determine the relationship between the family values and financial practices, and to fix the affection of the income level and duration of the marriage from the socioeconomic factors on this relationship. 625 families that were living in the quarters, represent the different socioeconomic levels and selected between the families by the leveled Random Sampling Method have been taken into the coverage of the research. In the more than half of the families that were taken into the research (67.7%), the woman and man are responsible from the financial practices together. Between the families, the who have high level of income (42.0%), have been married for“0-10”years (39.4%), have the social security that is depending on the government (89.3%), have house (53.0%) and car (54.4%) are at the high ratio. The first three value that are important for the families are“health”(64.8%),“family life”(50.2%) and“welfare”(39.8%).“To provide a good future for my children”is in the first degree important (40.8%) and in the second degree important (26.9%) goal for the families. The third degree important goal is“to become in safe financially”(31.2%). The most of the families (80.5%) are in debt. To go into debt ratio between the persons who point out“the comfort and ease”(44.4%) as the first degree important value is less. The whole persons who their financial goal is to pay their debts are going into debt totally (p0,05).