Kronik anal fissür tedavisinde nifedipin, gliseril trinitrat ve botilinum toksininin etkinliğinin karşılaştırılması (Klinik çalışma)
Effects of nifedipine, glyceryl trinitrate or botilismus toxin in the treatment of chronic anal fissure
  1. Tez No: 108520
  2. Yazar: NAMIK URKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET BATKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Anal fissür internal anal sfinkterin aşın kasılması sonucu anal kanalda oluşan yırtılmadır. Internal anal sfinkteretomi veya anal dilatasyon en sık kullanılan cerrahi prosedürlerdir. Ancak bu iki yöntemde internal sfinkterin zedelenmesi sonucunda anal inkontinans ve anal deformite riski taşırlar. Reversibl kimyasal sfinkteretomi yapan nifedipin, botilinum toksini ve anal sfinkter basıncını düşürerek ve anodermal kan akımını düzelterek hastaların büyük çoğunluğunu iyileştirdiği rapor edilmektedir. Bu çalışma yukardağı ajanların tedavideki etkinliğini ve güvenilirliğini araştırmayı amaçlanmıştır. Bu tedavi metodları toplam 65 hastada kullanıldı. 1.grupta 20 mg/ gün oral nifedipin beş gün verildi. 2. Grupta % 2 topikal GTN merhemi günde 3 kez olmak üzere toplam 30 gün verildi. 3. Grupta 25 ünite Botilinum toksini internal anal sfinkter içine verildi. Tüm gruplarda ağrı, kanama, abdominal ve anal istirahat basınçları tedaviden önce ve tedaviden 30 gün sonra ölçüldü. Bu çalışmada yaş, cins, semptomlar fissürün lokalizasyonu, ağrı durumu, abdominal ve maksimal anal dinlenme basıncı ( MARP ) karşılaştırıldı. Nifedipin uygulanan 10 hasta (%66), GTN uygulanan 26 (%80) hasta ve Botilinum toksini uygulanan 13 hasta ( %86 ) iyileşti. MARP düşmesine bağlı olarak tüm gruplarda ağrı şikayeti ciddi oranda azaldı. Bu çalışma hastaların çoğunun cerrahi olmayan yöntemlerle iyileştirilebileceğini göstermiştir. Nifedipin, GTN, veya Botilinum toksini tedavisi cerrahi tedavi gibi etkilidir ve cerrahi tedaviye alternatif olabilir. Fakat bu bulgular hafif derecede yan etkiyle beraberdir. Bu durumda prospektif randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır. Çünkü bu alternatif tedaviler anal kontinans mekanizmasını bozmadan etki göstermektedir. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY Anal fîşsür is a tear in the lower half of the anal canal that is maintained by contraction of the internal anal sphincter. Internal anal sphincterotomy or anal dilatation, the most widely used treatment is a surgical prosedüre that permanenly weakens the internal sphincter and may lead to anal deformity and inkontinence. Reversible chemical sphincterotomy may be achieved by anal application of glyceryl trinitrate ointment, oral nifedipine or Botilinum toxin injection in the internal anal sphincter, which has been reported to heal the majority of patient with anal fissure by inducing sphincter relaxation and improving anodermal blood flow. This trial aimed to effectivity and clarity the role of glyceryl trinitrate, nifedipine and Botilinum toxin in the treatment of chronic and acut anal fissure. This methods were used in 65 cases 1st group was treated 5 days with oral nifedipine 20 mg once a day, 2 nd group was recived % 2 glyceryl trinitrate ointment. Three time a aday for at least 30 days. 3 * group was injected 25 U Botilinum toxin internal anal sphincter. In all groups were measured severity of pain, bleeding, abdominal and maximum anal resting pressure (MARP) before and after 30 days of treatment. The study was matched for gender, age, duration of symptoms, duration of treatment, site of fissure previous attempts to treat, pain and abdominal and MARP. 10 patients ( %66) healed nifedipine, 26 patients (% 80 ) healed GTN ointment and 13 patients ( %86) healed after Botilinum toxin injections. Pain fell significantly in all groups, in addition to MARP. This study shows that must anal fissure can be treated nonsurgically. Although treatment with nifedipine, GTN ointment or Botilinum toxin is effective as an alternative to surgery for patients with anal fissure. This finding, togetter with the miled incidence of side effects. Prospective randomized controlled trials are needed, because nonsurgical treatment of anal fissure avoids premanent division of part of the sphincter and the consequent disturbance of continence mechanisms. 41