Hazır giyim sektöründe üretilen kadın etek ve ceketinin vücut hareketleri ile uyumunun ergonomik açıdan incelenmesi
Examining the fitness of the female skirt and jacket with the body movements in terms of ergonomics
  1. Tez No: 108794
  2. Yazar: NALAN GÜRŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMİHA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Dünyada 20. yüzyıl ile hızlanan teknolojik gelişmelere bağlı olarak Türk hazır giyim sektöründe de büyük gelişmeler olmakta ve giysi tasarımı önem kazanarak, giysinin vücuda uyumu göz önünde bulundurulması gereken unsurlar arasında yer almaktadır. özellikle günlük yaşamda, kadınların giyim tercihleri arasında yer alan etek ve ceketin istenilen amaca uygun tasarlanabilmesi için, insan vücudunun antropometrik yapısının, vücudun hareket yeteneğinin ve sınırlarının iyi bilinmesi gerekmektedir. Bunun yanısıra etek ve ceketin vücut tipi ve oranlarına iyi uyması, hareket serbestliği sağlaması için kalıpların, Türk kadınının antropometrik ölçülerinden yararlanarak, vücut tip ve oranları dikkate alınarak hazırlanması gerekmektedir. Hazır giyim sektöründe üretilen kadın etek ve ceketinin, vücut hareketleriyle uyumunun ergonomik açıdan incelenmesini konu alan bu araştırmada, etek ve ceketin vücut hareketleriyle uyumunun ergonomik açıdan optimum düzeyde olması ve antropometrik yapıya göre tasarlanması gerektiği savunularak vücut hareketleri sırasında yaşanan problemlerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Betimsel yöntemin kullanıldığı araştırmanın örneklemi, Ankara'da kadın etek ve ceketi satan mağazalardan alışveriş yapan 200 kadın ile sınırlandırılmıştır. Araştırmanın kapsamı, etek ve ceket giyen kadınların vücut hareketleri sırasında yaşadıkları sorunlara yönelik olup, günlük yaşamda sık sık yapıldığı düşünülen vücut hareketleri sınıflandırılarak her harekette yaşayabilecekleri TK§“”" ~ ) i,lisorunlar ayrı ayrı tespit edilmiştir. Bu çalışmalar sonunda ömeklem grubunu tanımlamaya yönelik anket formu ve her bir hareket için ayrı ayrı geliştirilen soru ve sorunların yer aldığı gözlem formu ömeklem grubuna uygulanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi (yüzde değerleri, X, S, maksimum, minimum değerler, Ki-kare) sonucunda etek ve ceket kullanan kadınların vücut hareketleri sırasında bazı sorunlar yaşadıkları kanısına varılmıştır. Araştırma sonucuna göre, kadınların vücut hareketlerini yaparken cekette en fazla karşılaşılan sorunlar; kol evinde gerginlik, kol boyunda kısalma, göğüs çevresinde gerginlik, dirsek hattında gerginlik vb. olduğu belirlenmiştir. Etekte en fazla karşılaşılan problemler ise; bel hattında gerginlik, kalça hattında gerginlik, etek boyunun normalden fazla kısalması, dikişlerde zorlanma olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a result of the improvements in 20th century technology, there is a development in the Turkish ready wear clothing sector. Cloth designing and fitness of clothes in ergonomics terms are going importance as well. It is important to know the anthropometric structure of the body, the movements of the body and the limits of that movements in order to design appropriate skirts and female jackets which are most popular clothes of ladies for daily use. This research aims at to find out the fitness of the female skirt and jacket with the body movements in terms of ergonomics. In addition, it is aimed at to identify the problems which occur during the body movement. In this research, the descriptive method has been used and the sample is restricted with 200 ladies shopping in the stores which sell female skirt and jacket. The research covers the classification of the body movement problems of the ladies. It's determined what kind of problems the ladies have in different movements of the body. Then, the questionnaire to identify the user and the observation form which has different questions for each movement are applied. The data are analysed and statistical analysis (percentages, X, S, maximum, minimum, Chi-square) showed that ladies who wear skirts and jackets have problems while they are acting. Ill T.CYÜKSEKÖfarmThe problems determined at the end of the research are the tightness on the arm hole, shortening in arm length, the tightness on breast girth, the tightness on elbow, etc. The results showed that there must be more scientific studies on measure standards, modelling systems and choice of clothes and stitchings. Moreover, it is important to determine the anthropometric structure of Turkish women and their measures and to use this measure on modelling of clothes. IV