Hazır giyim işletmelerinde tasarım sürecinde yönelik bir araştırma
An Investigation regarding design process in ready-made manufacturing plant
- Tez No: 108842
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Hazır giyim sanayiinde tasarımın öneminin artmasıyla, katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi ihtiyacı, işletmelerin özgün tasarımları oluşturulmasıyla gerçekleşmektedir. Bu araştırmada, bayan dış giyimi üreten hazır giyim işletmelerinde giysi tasarım sürecini uygulama ve tasarım sürecinde karşılaşılan sorunların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bayan dış giyimi üreten hazır giyim işletmelerinin tasarım oluşturma ve ürüne dönüştürme aşamalarında yaptıkları çalışmalar incelenmiş ve özgün giysi tasarımı hazırlayan işletmelerin karşılaştıkları sorunlar belirlenerek çözüm yolları üzerinde durulmuştur. Araştırmaya giriş bölümü ile başlanmakta, ikinci bölümde ise Türkiye'de hazır giyim sanayinin gelişimi, yapısal özellikleriyle, tasarımın önemi ve tasarım fikrinin oluşturulması üzerinde durulmuştur. Tasarım fikrinin oluşturulmasından sonra ön tasarım ve geliştirme ile teknik ayrıntıların oluşturulması aşamaları sunulmuştur. Üçüncü bölümde, araştırmanın planlanması ve yürütülmesinde kullanılan materyal ve izlenen yöntem anlatılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde, bayan dış giyimi üreten hazır giyim işletmelerinde giysi tasarım sürecini uygulama, tasarım sürecinde karşılaşılan sorunların belirlenmesini ve katma değeri yüksek özgün tasarımların yaratılmasının önemi belirlemek amacıyla uygulanan anket ve gözlemler yoluyla elde edilen veriler tablolar haline getirilerek gerekli istatistiksel analizler yapılmıştır.Son bölümde ise araştırma sonucu elde edilen bulgular doğrultusunda giysi tasarım sürecinin, hazır giyim işletmelerinde verimli bir biçimde uygulanabilme düzeyi ve tasarım sürecinde karşılaşılan sorunlar ile ilgili veriler yardımıyla sonuca ulaşılarak, hazır giyim işletmelerinde katma değeri yüksek özgün tasarımların yaratılması konusuyla ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In ready-made clothing, as the importance of clothing designe increases, the reason to produce high taxed products, becomes with business enterprises forming genuine designes. in the ready-made clothing business enterprises, which produce women clothing, the determination of application level of clothing designe process, and the determination of the problems encounters in clothing designe process, are the busically subjects of this study. The works of ready-made clothing business enter prises, which produce women clothing, at forming designes and products have been examined and the importance of genuire clothing designe in ready-made clothing industry has been emphasized. The study begins with the introduction, at the second section, information about the importance and improvement of ready-made clothing industry in Turkey, forming ideas in clothing designe and designe degrees have been given. At the third section, the material and the methods of the study has been explained. At the fourth section, statistical analizes have been fomed by carrying out observations and public surveys in the industry of women clothing. At the last section, resulta have been found by the imformations and some prospasals about how to apply clothing designe process to ready-made clothing business enterprises of industry in a productive way have been presented. Ill