Hazır giyim sektöründe üretim kalitesini arttırmaya yönelik işlem bilgi kartı geliştirme model önerisi (kadın pantolonu örneği)
A development model proposal for process information cards to increase production quality in ready to wear sector
  1. Tez No: 227886
  2. Yazar: NALAN GÜRŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Hazır Giyim Sektöründe bir ürünün tasarlandığı özelliklere, kalite kriterlerine, moda-marka stratejilerine uygun bir şekilde üretilebilmesi ve üretim sürecinde doğru ve çabuk iletişim sağlanması için, giysi özelliklerinin, ölçülerinin, detaylarının, çeşitli sembollerle ve çizim teknikleriyle tanımlanmasının önemli olduğu düşünülmektedir.Hazır giyim işletmelerince teknik çizimin geometrik prensiplerini bilmek, iyi bir kalıp çıkartmak, prova yapmak ve giysinin dikim emirlerini hazırlamak için gerekli görülmektedir. Giysinin hatasız ve kısa zamanda üretilebilmesi için kullanılan teknik çizimler; giysinin üç boyutlu hale getirilebilmesi için, iki boyutlu bir geometrik şekil hesaplama ve uygulama sürecidir.Teknik çizim prensiplerini bilmek ve uygulama becerisine sahip olmak, teknik çizim araç-gereçlerini tanımak ve kullanabilmek tasarım sürecinin ve üretim sürecinin optimal düzeyde işleyişini kolaylaştırmada önemlidir.Hazır giyim işletmelerinde; ürün kalitesi ve verimliliği arttırmak için çalışma talimatlarının, teknik çizim esaslarına göre hazırlanması ve işlemlerin, yazılı ve resimli tanımlar kullanılarak detaylandırılması için öneri geliştirmek araştırmanın temel amaçlarından birisidir. Araştırma sonuçları doğrultusunda, hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren işletmelere bazı öneriler sunulmuştur ayrıca örnek bir ürün (Kadın pantolonu) için ulaşılan bulgular doğrultusunda uygulama önerisi geliştirilmiştir.Bu araştırmada, hazır giyim sektöründe üretim yapan hazır giyim işletmelerinin işlem bilgi kartlarını kullanma durumları, üretim bilgilerini çalışanlara hangi yöntemlerle ilettikleri, kullandıkları yöntemlerde yaşadıkları sorunlar, işlem bilgi kartlarını en çok kullandıkları bölümler, kartların hazırlandığı bölümler, kullanmayan işletmelerin kullanmama sebepleri belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmanın evrenini; Türkiye Odalar ve Borsalar birliğine kayıtlı, İstanbul'da üretim yapan 2401 ve Ankara'da üretim yapan 108 tekstil, dokumadan mamül hazır giyim işletmesi oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklemini; araştırmaya katılmayı ve anketleri cevaplamayı kabul eden, her iki şehirden rasgele seçilen, İstanbul il sınırları içinde üretim yapan 69, Ankara il sınırları içinde üretim yapan 41 hazır giyim işletmesi olmak üzere toplam 110 işletme oluşturmaktadır.Araştırmanın kapsamına bağlı olarak öncelikle teknik çizimin kuramsal ve teorik temelleri araştırılmıştır. Ayrıca hazır giyim sektöründe işlem tanımları ve üretim sürecinin teknik çizimle tanımlanmasının önemi, hazır giyim sektöründe üretimin önemi, üretim-verimlilik ve üretim-kalite ilişkisi kavramları araştırılmıştır.Araştırma süreci; bilgi işlem kartlarının, hazır giyim sektöründe bazı işletmelerde kullanıldığını bazı işletmelerde ise kullanılmadığını göstermiştir. Buna bağlı olarak anketler kullanan ve kullanmayan hazır giyim işletmeleri için ayrı ayrı düzenlenmiş, konu ile ilgili yaşanan problemler ve işletme içi kullanılan iletişim araçları ve bu araçlarla üretimde yaşadıkları sorunlar belirlenmeye çalışılmıştır. İmalat sanayi inin çeşitli alanların da kullanılan ve üretimde her bir operasyonu tanımlamaya yönelik hazırlanan işlem bilgi kartlarının hazır giyim işletmelerinde kullanılmama nedenleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca araştırmaya katılan ve teknik doküman kullanan, belgelerin verilmesini kabul eden işletmelerden gerekli belgeler toplanmıştır.Araştırmaya katılmayı kabul eden işletmeler kapsamında belirlenen örneklem grubundan toplanan veriler doğrultusunda ulaşılan bulgular değerlendirilerek, hazır giyim işletmelerinin işlem bilgi kartlarını kullanma durumları, üretim bilgilerini çalışanlara hangi yöntemlerle ilettikleri, kullandıkları yöntemlerde yaşadıkları sorunlar, işlem bilgi kartlarını en çok kullandıkları bölümler, kartların hazırlandığı bölümler, kullanmayan işletmelerin kullanmama sebepleri, ayrıca işletmelerin kullandıkları dokümanlar incelenerek yoğun olarak kullandıkları bilgiler gerekli istatistiksel analizler yapılarak ilgili tablolara dökülmüştür.Bu araştırma sonuçları doğrultusunda, hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren işletmelere bazı öneriler sunulmuştur ayrıca örnek bir ürün için ulaşılan bulgular doğrultusunda uygulama önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is thought that defining dress properties, measurements, details with various symbols and drawing techniques is a vital point in Ready-to-Wear Industry, so products could be manufactured in an appropriate way with respect to design specifications, quality criteria and fashion/brand strategies, and support fast and correct communication in production progress.According to ready-to-wear enterprises, a good knowledge of geometric principles of technical drawing, preparing well-designed patterns, trying clothes on and preparing sewing orders of the dress are agreed as requirements. Those technical drawings that are used for a flawless and fast production are actually a progress of calculating and usage of a two dimensional geometric form to prepare a dress of three dimensions.Production in ready-to-wear industry is a process, which relies on integrated working of different portions of production. It is right to say that diminishing or eliminating errors, which arise from model design, planning, cutting, and sewing, is related with preparation of technical details by a good documentation.A good knowledge of technical drawing principles, practical ability, technical drawing tools familiarity are important for optimizing and simplifying both design and production processes.One of the major objectives of this research is well preparation of production procedures within technical drawing principles and detailing processes by using both illustrations and prescriptions, in order to maximize product quality and production efficiency in ready-to-wear enterprises. Parallel to the results of the study, some suggestions are made for ready-to-wear enterprises; there also a suggestion of application is made within findings reached for a sample product (Female Trousers).In this research, usage status of information cards, methods of transmitting production information to the workers, problems that are experienced within the existing methods, departments that use the process information cards, departments that prepare these cards, reasons of not using those cards in some enterprises are tried to be identified within ready-to-wear clothing enterprises? point of view.The universe of this research consists of 2401 enterprises in Istanbul and 108 enterprises in Ankara, which are registered to The Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey and are in ready-to-wear industry.Sample space of this research is randomly selected enterprises that accepted to involve and reply for the questionnaires. Those are total 110 enterprises, 69 of which are producing in Istanbul and the rest 41 are in Ankara.Within the contents of this study, initially, the theoretical base of technical drawing is researched. Also, in ready-to-wear industry, process definitions and the essence of technical drawing used definitions, the importance of production in ready to-wear industry, concepts of production/efficiency and production/quality relationships are tried to be analyzed.Research shows us that process-information cards are both used and not used by enterprises in ready-to-wear industry. Thus, questionnaires are re-designed separately for these groups of enterprises. Problems that occurred through the application, communication tools that are used and their usage problems tried to be determined. The causes of not using those process cards, which are actually used in identifying each step of production in many production industries, are tried to be analyzed. Also required technical documents are collected from those enterprises who accept to share.Findings of the data which are collected from sample space of involving enterprises are examined. Tables in this document show us the usage situation of these enterprises, transmitting methods of production information to the workers, the problems they experience within methods, departments of productions that mostly use those process-information cards, departments that prepare those cards, reasons of not using those cards. Those tables are created through documentary examination with statistical data analysis.With the help of the results, some suggestions are made for ready-to-wear enterprises, and also a production application suggestion for a sample dress is developed.