İlköğretimde seviye gruplaması
Ability grouping in primary school
  1. Tez No: 109204
  2. Yazar: KERİM KARABACAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ESKİCUMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Bu araştırma ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin öğrencilerin akademik başarılarını dikkate alarak oluşturdukları seviye grupları hakkındaki görüşlerini ortaya çıkarmaya yöneliktir. Öğretmenlerin bu grupları hangi derslerde ve nasıl oluşturdukları, bu gruplarla nasıl çalıştıkları ve bu gruplarla çalışılırken ne gibi güçlüklerle karşılaştıkları ele alınmıştır. Ayrıca öğretmenlerin oluşturmuş oldukları çeşitli seviye gruplarında yer alan öğrencilerin göstermiş oldukları, derse katılım, liderlik, arkadaşları arasındaki popülerlik, sosyal faaliyetlerde isteklilik gibi özellikleri ile ailelerinin sosyo-ekonomik durumları ve çocuklarının eğitim-öğretimleri ile ilgilenme durumları da incelenmiştir. Öğretmenlerin görev yaptıkları sınıflar, cinsiyet, meslekteki kıdemleri, sınırlarındaki öğrenci sayıları, birleştirilmiş sınıf okutma durumları ve mezun oldukları okullar ile bağımlı değişkenler arasında bir ilişkinin olup olmadığı da incelenmiştir. Bu araştırmanın evrenini, 2000-2001 eğitim-öğretim yılında, Sakarya ilinde görev yapmakta olan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise, rasgele seçilmiş yirmi dört ilköğretim okulunda görev yapmakta olan 303 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak, 66 soruluk bir anket geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Bu anketin güvenirlik katsayısı (Alpha değeri) 0,7477 olarak bulunmuştur. Araştırma bulgularının analizi aşamasında, SPSS programı kullanılmış ve öncelikle araştırma kapsamındaki bütün öğretmenlerin sorulara verdikleri cevapların frekans ve yüzdelik oranları çıkartılmıştır. Öğretmenlerin okutmuş oldukları sınıflar, cinsiyet, meslekteki kıdemleri, sınırlarındaki öğrenci sayılan ve sınıf öğretmenliği bölümlerinden mezun olmaları ile anket sorularına verdikleri cevapların ilişki düzeyleri de One Way ANAVO programında hesaplanmış ve“F”değerinin 0,05'den küçük olmasına dikkat edilmiştir. Anlamlı ilişkilerin olduğu görülen bağımsız ve bağımlı değişkenler“crosstabs”programı ile tablolaştınlmıştır. xvi -î -,,-^-t", 1JJETMJ3Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin bu gruplama şeklini çok kullandıkları ve bu gruplarla çalışırken programın yoğunluğundan, zamanın yetersizliğinden, sınıfların kalabalık olmasından ve fiziksel ortamdan kaynaklanan bir takım sorunlar ile karşılaştıkları belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin bu gruplama.şeklinin başarılı öğrencilerin akademik başarısını arttırdığı, başarısız öğrencilerin akademik başarılarını ise başarılı öğrenciler kadar arttırmadığı ve öğrencilerin kendi ilgi ve ihtiyacına uygun eğitim alma imkanı sağladığı fikrine sahip oldukları da belirlenmiştir. Akademik başarı seviyesi yüksek olan öğrencilerden oluşan seviye gruplarındaki öğrencilerin, akademik başarı seviyesi düşük olan öğrencilerden oluşan seviye gruplarındaki öğrencilere oranla, derslerde daha aktif olduğu, liderlik özelliklerini daha çok gösterdikleri, sınıfça alınacak bir kararda fikirlerini rahatça söyledikleri, arkadaşları arasında daha popüler oldukları, sosyal etkinliklerde görev almaya daha istekli oldukları ve ailelerinin sosyo-ekonomik durumunun daha yüksek olduğu ile ailelerinin kendilerinin eğitimiyle daha çok ilgilendikleri de vurgulanmıştır. Eğitimde fırsat eşitliği açısından da seviye grupları değerlendirilmiş ve gruplama şeklinin öğrencilerin almış olduğu eğitim-öğretimin niteliğinde farklılıklar yarattığı, öğretmen açısından da farklılıklar yarattığı belirlenmiştir. Seviye gruplarına alternatif olarak grup çalışmalarının kullanılabileceğinin öğretmenler tarafından desteklendiği de belirtilmiştir. XVII
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is intended to explore elementary school teachers thoughts about ability grouping based on students' academic achievements. Among these thoughts are how teachers organizes these groups, in what subject areas, how they work with these groups and what problems they face when they work with different ability groups. In addition, general characteristics of students such as course participation, leadership, popularity among their friends, willingness to participate in social activities in various ability groups together with their families' social and economic status and their parents' interests with their education are investigated. The relationship between ability grouping and the teachers' grade levels, sexes, experiences in job, student ratio in their classrooms, their experiences about teaching integrated grade levels and teacher training institutions they have finished have also been studied. The universe of teachers have been questioned included those who have worked in Sakarya region during 2000-2001 educational term period and the sample consisted of 303 elementary teachers randomly chosen from 24 elementary schools. In the study, a questionnaire of 66 questions was developed according to the experiences of an elementary teacher inspector and its scale analyze was found as 0,7477. The questionnaire was distributed and gathered by the researcher himself. For analyzing the data, SPSS program was used and the statistical variance and percentages of teachers' responses were calculated. The statistical relations between the teachers' grade levels, their sexes, their job experiences, their student ratio, and their graduated schools and the each questions placed in the questionnaire was calculated by One Way ANOVA program and was paid attention that“F”value was under the 0,05. The valuable interrelationships between dependent and independent variables was tabularized with the help pf“cross tabs”program. According to the research findings, teachers have often used ability groupings, but have confronted with problems caused by the intense of the curriculum, the shortage XVlll T.C.YIMSEKof the time, the crowdedness of the classroom, the disadvantages of the physical learning environment. The teachers have considered that ability grouping has increased the achievement level of successful students, but have not improved unsuccessful students' academic achievements. The study has also pointed out that the teachers favor of ability grouping because it gives students many opportunities to learn according to their needs and interests. The study has shown that the students who are placed in high ability groups are more active than the students in low ability groups during their lessons and show more leadership characteristics than their peers. The high ability group students are also found more popular among their classmates than the low ability students and they shown more willingness to participate in social activities than those placed in low ability groups. It has also been found that the economic and social statues of students in high ability groups are considerably higher than those of low ability students and their families have interested more in their education than the families of low ability group students. Finally in this study, the process of ability grouping has been questioned in terms of educational equality and quality and suggested that teachers support mixed group (learning team) educational activities as opposed to ability grouping. XIX