Taşımalı ilköğretim uygulamasının öğrencileri taşınan yerleşim birimlerindeki köy halkı ve velilerin görüşlerine göre incelenmesi(Ankara ili Haymana ilçesi örneği)
Investigation of the transportation of the primary student,the opinions of the villagers and the parents of the students where all the students are transported for their education
- Tez No: 278168
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı Taşımalı İlköğretim Uygulamasının öğrencilerinin tamamı taşınan köylerde oturan köyün ileri gelenleri (Muhtar, Aza, İmam), köy halkı ve öğrenci velileri tarafından nasıl algılandığına ilişkin görüşlerini ortaya koyup, bu görüşleri analiz edip yorumlayarak uygulamaya ilişkin olumlu algılanan boyutların geliştirilmesi ve olumsuz görüş oraya konulan boyutlara ilişkin ise karar mercilerine olumsuzluğu ortadan kaldırmaya yönelik ışık tutmaktır.Araştırmanın evrenini 2009-2010 eğitim-öğretim yılında Ankara'nın Haymana İlçesinde öğrencilerinin tamamı taşınan (okulu kapalı) 36 köy/köy altı yerleşim biriminde oturan; köy ileri gelenleri (Muhtar, Aza, İmam), köy halkı ve öğrenci velileri oluşturmaktadır.Çalışma grubunda bulunan 14 köy ve köy altı yerleşim biriminde bulunan 128 öğrenci velisi, köy ileri gelenlerinden 35 kişi ve köy halkından 73 kişiye araştırmanın amacına uygun bilgi toplamak amacı ile geliştirilen anket uygulanmıştır.Araştırmanın bulguları değerlendirildiğinde köy ileri gelenleri, köy halkı ve öğrenci velilerine göre; köyde okulun olmaması okulun çevreyi aydınlanması görevinin taşıma merkezi okullar tarafından yerine getirilmediği, uygulamanın sosyal yoksunluğa sebep olduğu ve öğrencilerin taşındıkları okullarda sosyal-kültürel faaliyetlere yeterince katılamadıkları yönünde görüş belirtmişlerdir.Uygulamanın öğrencileri taşınan köylerde özellikle öğrencilerin taşınması boyutunda katılımcılar kaygılandıklarını ve uygulama dolayısı ile insanların köylerinden göç etmek durumunda kaldıkları yönünde görüş belirtmişlerdir.Köyde okulun açılması yönündeki beklentilere dönük ifadelere katılımcıların önemli bir çoğunluğu olumlu görüş belirterek köylerinde okulun açılmasına yönelik isteklerini ortaya koymuşlardır. Uygulamaya ilişkin açık uçlu soruya taşımalı eğitim uygulamasının birleştirilmiş sınıf uygulamasından daha iyi olduğu ve çocukların bu şekilde daha iyi eğitim gördükleri yönündeki görüşlerine rağmen köy okulunun açılmasını istemeleri kayda değer bir bulgu olarak ortaya çıkmıştır.Katılımcılar uygulama yöntemlerine ilişkin olarak özellikle öğrencilerin servis araçlarında ayakta gelip-gitmek durumunda kalmaları ve servis şoförlerinin öğrencilere hal ve hareketleri ile iyi örnek olmamaları konusunda sorun olduğu yönünde görüş belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to execute the opinions of the leading people (Demarche, Member, the Imam) the villagers and the parents of the students where all the students are transported for their education. After analyzing and commenting these opinions to improve the dimensions which are perceived positively and to enlighten the people who decide about the dimensions to destroy these dimensions which are perceived negatively.The universe of the research is constructed of the leading people of the village (Demarche, Member, the Imam), the villagers and the parents of the students who are living in these 36 villages / accommodation units (with closed schools) which are smaller than villages in 2009-2010 Educational Year in Haymana, Ankara.The questionnaire has been applied to 128 parents, 35 of leading people in the village and 73 of the public of the villages and accommodation units who are in the group of study, to collect the data which is suitable for the aim of the research.When we evaluate the datum of the research, according to the leading people in the village, the villagers and the parents of the students; the lack of school in the village and that the duty of school to inform the environment is not done by the centre schools causes social deficiency and the students can?t participate in social and cultural activities.The students of the application opined that especially in the transported village the participants were worried about transporting and because of the application the public of the village had to move from the village to the centre.Most of the participants reported that they thought positive about the expectations of opening a school in the village. Although their opinions about the open-ended question that transportation is better than combined classes and the students have a better education in this way, it is a remarkable result that they want that a school should be opened in their village.The participants reported that there is some problems that the students have to travel without having seats in the bus and the driver?s misbehaviors are bad examples for the students.