Aile şirketlerinde çatışma ve çözüm yolları (Erzurum'daki aile şirketlerinde bir uygulama)
Conflict in family businesses and solutions
- Tez No: 109230
- Danışmanlar: PROF.DR. NURULLAH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
IX ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AİLE ŞİRKETLERİNDE ÇATIŞMA VE ÇÖZÜM YOLLARI (ERZURUMDAKİ AİLE ŞİRKETLERİNDE BİR UYGULAMA) Cafer YAKUPOĞULLARI Danışman: Prof. Dr. Nurullah GENÇ 2001 - SAYFA: 108 Jüri : Prof. Dr. Nurullah GENÇ Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Prof. Dr. Muammer YAYLALI Bu çalışma, aile şirketlerinde örgütsel çatışma düzeyi, çatışma kaynaklan ve çözüm uygulamalarının tespiti amacıyla yapılmıştır. Erzurum'daki aile işletmelerinde yapılan gözlem ve uygulanan anketlerle elde edilen verilere göre, aile işletmelerinde çatışma düzeyi düşük olmakla birlikte, bir işletmede diğerlerine göre çatışma oranı daha düşüktür. Genel anlamda çatışma düzeyinin düşük olmasının kaynağında, bireylerin demografik özelliklerinin benzeşiminin olduğu söylenebilir. Demografik benzeşimin, (yaş, cinsiyet, doğum yeri, eğitim düzeyi, görev, kıdem ve patrona yakınlık) sosyal ilişkilerde daha uyumlu bir iklim oluşturduğu ve bireyler arası çatışmaları asgari düzeye indirdiği bir gerçektir. Bir işletmede çatışma düzeyinin diğerlerine göre daha düşük olmasının nedeni olarak, 1 1 kişinin çalıştığı küçük bir işletme olması ve sosyal ilişkilerin çok iyi olması gösterilebilir. Bu işletmede, firma sahipleri, işgörenler tarafından patron olarak değil, iş arkadaşı gibi görülmektedir. Erzurum'daki aile işletmelerinde çatışma nedenleri olarak, patron yöneticilerle anlaşmazlık yaşayan çalışanların işletmede başarılı olamaması, kilit noktalarda aileden birinin bulunmasının önemli görülmesi ve ücret ve maaş durumları öne çıkmaktadır.Bu işletmelerde çalışan işgörenler, çatışmaları çözümlemede çekimser kalmakta ve karan yöneticiye bırakmaktadırlar. Bu ise, aile işletmelerinde çalışan kişilerin iş güvencesinin yetersiz olması nedeniyle gelecek kaygısı altında olduklarından; patronla, dolayısıyla yöneticiyle ve diğer çalışanlarla iyi geçinme yaklaşımlarının bir sonucudur.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT MASTER THESIS CONFLICT IN FAMILY BUSINESSES AND SOLUTIONS (A CASE STUDY IN FAMILY BUSINESSES IN ERZURUM) Cafer YAKUPO?ULLARI Supervisor: Prof. Dr. Nurullah GENÇ 2001 -PAGE: 108 Jury : Prof. Dr. Nurullah GENÇ Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Prof. Dr. Muammer YAYLALI The study was performed to determine the level and sources of organizational conflicts in family business and their solution applications. According to the the data obtained from our poles and surveys in the provinces of Erzurum it is suggested that organizational conflicts in family business are low, particularly in one of those studied. The reasons for low level of conflict may be due to the unique and similar characteristics of individuals such as age, sex, birthplace, education level, occupation, seniority and closeness and/or relativity to the boss. It is a reality that demographic similarity is decreasing the level of disagreement between individuals in work places by preparing a proper environment for social relationships. In one of the family business, the level of conflict was lower then others, it may be related to the nature of business is so small, only 1 1 workers with close relationship among them. In this business, workers recognize the employers as friends but not as bosses. The reasons of the conflicts in family business in Erzurum can be listed as follows; failure of workers in work because of some disagreements with the bosses, filling the most important post in business with a member of family and inequality in salary and wages.XII In order to solve these problems, workers never play an important role in front line, and always leave the decision to be made by the employers. It is mostly the result of lack of or insufficient job security, which is forcing the employees to approach their boss as nice to be guaranteed their jobs.