Kur'an'da zaman kavramı
Concept of time in the Qoran
- Tez No: 109343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KUR'ÂN'DA ZAMAN KAVRAMI Faiz KALIN Danışman: Doç. Dr. Ali EROĞLU 2001 Sayfa: X1+3 15 Jüri: Jüri: Kur'ân'da 'Zaman Kavramı' adlı bu çalışma, bir giriş ile üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, zaman, genel olarak ele alınıp, tarihi ve mistik seyri içerisinde nasıl algılandığına bakılarak, varlık ve zamanın tabiatı özet olarak tartışılmıştır. Birinci bölümde, felsefe ve bilim açısından zamana bakılarak, konu ile ilgili problemler tanıtılmaya çalışılmıştır. Giriş ve birinci bölümde hazırlanan alt yapı ile, ikinci bölümde, Kur'ân'da zaman kavramının tespitine yer verilmiştir. Burada izlenen plana göre, önce etimolojik ve semantik analiz açısından zamana bakılarak, zaman ifade eden kelimelerin tahliline girilmiştir. Kur'ân'da zaman ifade eden kelimeler, kozmolojik zaman ifade edenler, biyolojik zaman ifade edenler ve süresizlik ifade edenler olmak üzere üç ana başlık altında incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde önceki, bölümde oluşan bilgiler ışığında, Kur'ân'da varlık ve zaman stratejisine girilmiş, genelde varlık, ontolojik temelinden alınarak, fizikî âlemde oluşan düzenin işleyişine kadar incelenmiştir. İnsan hayatı açısından zamanın önemi, kullanımı, hayatın plan ve programı incelenip, buradan metafizik boyuta geçilerek, Kur'ân ışığında yorumlar ve açıklamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DOCTORATE THESIS CONCEPT OF TIME IN THE QORAN Faiz KALIN Supervisor: Doç. Dr. Ali ERO?LU 2001 Page:XI+315 Jury: Jury: This study, the named 'Concept Of Time In The Quran', contains an introduction and three sections. In the Introduction, taking up the time generally. In the historical and mystic progress, the nature of existence and time had been discussed, how it will be examined being at. In the first section, looking at connected with philosophy and science, the problems deals with the subject had been tried introduce. In the introduction and first section, having prepared with infrastructure. In the second section, it had been pointed out conception of time in the Qoran. According to the plan, which followed in this study at twist, deal with etymological and semantic analysis words had been expressed. In the Qoran the words which mean time, those, which mean, cosmological time, biologic time and those which mean transistorizes had been examined under three topics. In the last section, in the light of the former knowledge, the existence in the Qoran and time strategy had been entered to the existence in the Qoran and the time of strategy. The existence, in common, getting from ontologic foundation, had been examined until working the regularity formation in the physical universe. And its using, the plan and programme of life had been examined, after that from here had been gone through the methaphysics dimension, had been explained in the light of Qoran