Malathion ve gamma radyasyonun kırma biti (tribolium confusum j. du. val. )'nin gelişim evreleri üzerine etkileri
Effects of malathion and gamma radiation on the developmental stages of confused flour beetle (tribolium confusum j. du. val. )
- Tez No: 109510
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİR T. SADIQOV, DOÇ. DR. AYDIN Ş. TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, Tribolium confusum (kırma bitinin) larva, pupa ve ergin bireylerinin biyolojik ve biyokimyasal özellikleri üzerine malathion ve gamma radyasyonunun etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bunun için söz konusu faktörlerin etkisi altında, böceğin ölüm oranları, DNaz ve SOD aktiviteleri, protein miktarları ve protein fraksiyonları araştırılmıştır. Malathionun doz artışına bağlı olarak T. confusum larva ve erginlerinin ölüm oranlarında artış görülmüştür. Gamma radyasyonu uygulanmış erginlerde de aynı durum görülmüştür. Malathion uygulanmış bireylerde, kontrol grubu ile kıyaslandığında doz artışına bağlı olarak, DNaz aktivitesinde ve protein miktarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark belirlenememiştir Larvalara uygulanan gamma ışınları etkisi ile pupa döneminde, kontrol grubuna kıyasla DNaz aktivitesinde artış, protein miktarında ise azalma gözlenmiştir. Malathion uygulanmış erginlerde SOD aktivitesinde zamana ve doza bağlı olarak artış gözlenmiştir. SDS-PAGE yöntemi ile böceğin farklı gelişim evrelerinde, bazı protein fraksiyonlarının farklı olduğu, ergin dönemde larva ve pupaya oranla protein çeşidinin daha fazla olduğu gözlenmiştir. Larvalara uygulanan malathion etkisi ile ergin döneminde, protein fraksiyonlarında doza bağlı olarak, düzenli bir değişiklik gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out to determine effects of malathion and gamma radiation on biological and biochemical characteristics of development stages of confused flour beetle, Tribolium confusum ( J. Du. Val ). The effects of these factors on mortality, DNase and SOD activity, protein contents and protein fractions were investigated. When malathion and gamma radiation were applied to adults, and malathion was applied to larvae, mortality the both stages were increased with increasing doses of Malathion and gamma radiation. Malathion treated individuals compare were with their control, there was no different between them regarding to DNase activity and protein contents. Whereas DNase activity was increased with increasing doses, protein contents were decreased in the pupae obtained from radiation treated larvae. In malathion treated adults SOD activity was increased with increasing doses and course of time. Protein fractions were determinated by SDS-PAGE method. Protein fractions were different between development stages and adults stages. There were more protein types in adults stages than both larval and pupal stages. There were no significant changes regarding to protein fractions in adults obtained from malathion treated larvae.