Harmonik yalınkat fonksiyonların bazı alt sınıfları
Some subclasses of harmonic univalent functions
  1. Tez No: 109695
  2. Yazar: SİBEL YALÇIN KARPUZOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMİN YAMANKARADENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, diğer bölümlerde kullanılacak temel tanım ve teoremler verildi. Ayrıca bu bölümde, h, g birim diskte analitik fonksiyonlar olmak üzere h(0) = g(0) = h' (0) - 1 =0 şeklinde normalize edilmiş, yön koruyan harmonik yalınkat f=h+g tipindeki fonksiyonların Sh sınıfı ve bunun alt sınıflarının temel özellikleri incelendi. İkinci bölümde, Sh sınıfının HS(a) ve HC(a) ile adlandırılan iki özel alt sımfı çalışıldı. Bu sınıflara ait fonksiyonların görüntü bölgelerinin sırasıyla yıldızıl ve konveks olduğu gösterilip bu fonksiyonlar için kesin katsayı tahminleri ve distorsiyon teoremleri verildi. Ayrıca türevinin reel kısmı pozitif normalize edilmiş harmonik fonksiyonların sınıfı ve reel kısmı bir P (0 0, 0 < p < 1) alt sınıfı incelendi. Üçüncü bölümde, harmonik normal fonksiyon tanımı verildi. / = h + g fonksiyonunun Bloch veya normal olması için gerek ve yeter şartlar belirlendi. Üstelik, / bir Bloch fonksiyonu iken \f(z)\ için kesin üst sınır elde edildi. /nin birim diskin bir otomorfizmi olması halinde/nin normallik mertebesi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work consists of three chapters. In the first chapter, basic definitions and theorems, which will be used in other chapters are given. Furthermore, the class Sh of sense preserving univalent harmonic functions f=h+g normalized by h(0) =g (0) = h \0) - 1 = 0, where h and g are analytic functions on unit disk, and the fundamental properties of its subclasses are examined in this chapter. In the second chapter, two special subclasses named HS(a) and HC{a) of the class Sh are worked. The image domains of functions in these classes are shown to be starlike, or convex, respectively, and sharp coefficient relations and distortion theorems are given for functions in these classes. Furthermore, the class of normalized harmonic functions having derivative with positive real part and the class of harmonic functions f=h+g with real part greater than some real number 3 (0 < p < 1), normalized by 7(0) = 1, are studied. The class of typically real harmonic functions and two classes of harmonic functions are constructed by the Hadamard product in the unit disk, and some properties of these classes are searched. The class {3-7}/ of all typically real harmonic functions of order |3 (0 < p < 1), and the subclass p-7j/(a) (a > 0, 0 < 0 < 1) of the class Th° of typically real univalent harmonic functions are considered. In the third section, the definition of a harmonic normal function is given. The necessary and sufficient conditions for /= h + g to be Bloch or normal are determined. Moreover, the sharp upper bound for \f(z) | is obtained whenever / is a Bloch function. The normality order of/ is researched when / is an automorphism of the unit disk.