Limonitin saten ve opak duvar karosu sırlarında renklendirici olarak kullanımı
Investigation of the capacity of limonite as a colorant in both opaque and satin glazes for wall tiles
- Tez No: 109791
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi LİMONİTİN SATEN VE OPAK DUVAR KAROSU SIRLARINDA RENKLENDİRİCİ OLARAK KULLANIMI LEVENT TOSUNER Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Seramik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yard. Doç. Dr. Bekir KARASU 2001 Bu çalışmayla Eskişehir Mihalıççık yöresinde çıkarılmakta olan limonitin saten ve opak duvar karosu sırlarında renklendirici olarak kullanım kapasitesi araştırılmıştır. Çeşitli kalsinasyon sıcaklıklarının hem sır olgunlaşması hem de sır renklendirilmesi üzerine yapabileceği etkiler incelenmiştir. Elde edilen verilere göre kalsine edilip standart boya hazırlama sürecinden geçirilen limonitin her iki tip sırda da problem teşkil etmeden kolaylıkla kullanılabileceği görülmüştür. Özellikle 700-900 °C'lerde kalsine edilen limonitin ilgili sırlara % 5'e kadar ilâvesinin yapılmış olması doğal limonitten hareketle maliyeti düşük bir boyanın elde edilebildiğini ortaya çıkarmıştır. Anahtar kelimeler : Limonit, Renklendirici, Saten ve Opak Sır, Duvar Karosu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis INVESTIGATION OF THE CAPACITY OF LİMONİTE AS A COLORANT IN BOTH OPAQUE AND SATIN GLAZES FOR WALL TILES LEVENT TOSUNER Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Ceramic Engineering Programme Supervisor : Yard. Doç. Dr. Bekir KARASU 2001 In this study, the capacity of limonite, that is mined in Mihalıççık region of Eskişehir, as a colorant in both opaque and satin wall tile glazes was investigated. The possible effects of various calcination temperatures of limonite on both glaze maturing and colouring were also searched. According to the results, it was seen that the limonite calcined and undergone standard pigment preparation procedures can easily be used in relevant glazes without causing any problem. Since it was so clear that especially the limonite which has been calcined within the temperature range of 700 to 900 °C can be employed in the regarding glazes up to 5 weight % it was concluded that with natural limonite, pigment production at lower cost and its usage in some wall tile glazes are possible. Keywords : Limonite, Colouring, Satin and Opaque Glazes, Wall Tile.