Kayseri Raşid Efendi Kütüphanesi'nde bulunan bazı tezhibli yazma eserlerin tahlili
Analysis some of illuminated manuscripts in Kayseri Raşid Efendi library
  1. Tez No: 110099
  2. Yazar: MUKADDES ORHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KAYSERİ RÂŞİD EFENDİ KÜTÜPHÂNESİ'NDE BULUNAN BAZI TEZHİBLİ YAZMA ESERLERİN TAHLİLİ Mukaddes ORHAN Danışman : Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir YILMAZ 2002- Sayfa :154+VII Jüri : Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir YILMAZ Prof. Dr. Naci OKÇU Yrd. Doç. Dr. Ali YILMAZ K.R.E.Y.E.K.'si, Anadolu'da - sayılı olarak - bulunan önemli bir yazma eser kütüphânemizdir. Gerek ilmî gerekse sanat değeri bakımından çok kıymetli eserleri bünyesinde barındıran ve günümüze intikal ettiren bir vakıf müessesesidir. Bu eserlerin pek çoğu ilmî nitelikleri yanısıra cildinden, cilbendine; hattından, tezhibine; ebrusundan, minyatürüne kadar sanat değeri olan kıymetli eserlerdir ve geleceğe ışık tutabilecek numuneler taşır. Sanatsal yönüyle bu klâsik eserlerin incelenmesi; hat, tezhib, minyatür.... gibi eski kitap sanatlarımız açısından önem arz etmektedir. Klâsik mânâda bu eserleri incelediğimizde devirlerine göre özellikleri görüp, anlamamız ve bir sentez ortaya çıkarmamız mümkün olur. Geçmişle gelecek arasında bir köprü konumunda olan bu eserleri incelemek: bugünkü sanatsal çalışmalarımıza her zaman ışık tutacak, yön verecektir. Dünkü değerlerimize sahip çıkarak bugün yeni eserler ortaya çıkarmak yarında bizleri yaşatacaktır.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT MASTER THESIS ANALYSIS SOME OF ILLUMINATED MANUSCRIPTS IN KAYSERİ RAŞİD EFENDİ LIBRARY Mukaddes ORHAN Advisor: Assist. Prof. Dr. Abdulkadir YILMAZ 2002 - Page:154+Vn Jury: Assist. Prof. Dr. Abdulkadir YILMAZ Prof. Dr. Naci OKÇU Assist. Prof. Dr. Ali YILMAZ K.R.E.Y.E.K.(Kayseri Raşid Efendi hand writed -written work- library) is one of the most important written work trace library in Anatolia. This library is. a wakf foundation in which there are many treasures- of art and science coming from the history up to now. These treasures have a big value and importance of both science and art with its bindings, binding cases, calligraphies, illuminations, and also with its miniatures and marblings which can give a light for recent works. Studing classical works requires calligraphy, illumination and miniature These are very important for arts of book. By studying these works we can see the characteristics of the time and understand the art and also we can criticize and make synthesis about the written works. These treasures are a kind of bridge from history to now. For this reason working on classical works treasures will give us a light and will serve us a way to exemine the written art of our time. Protecting the old treasures and creating new ones will give us a life for the future.