Kayseri Râşid Efendi İhtisas Kütüphanesi'nde bulunan Arap dili ve edebiyatına dair el yazması eserlerin tasnif ve tanıtımı
Classification and introduction of manuscripts available in Kayseri Râşit Efendi İhtisas Library related to arabic language and literature
- Tez No: 235071
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
Bu çalışma, Kayseri Râşit Efendi İhtisas Kütüphanesinde bulunan 2004 adet el yazması eser içerisinden Arap Dili ve Edebiyatı ile ilgili 477 adet el yazması eserin tasnif ve tanıtımını kapsamaktadır. El yazması bu eserler hat, tezhip, cilt, tarihi ve ilmi bakımından değerli eserlerdir. Bu çalışmanın amacı, gizli kalmış tarihi ve kültürel mirasımızı gün ışığına çıkarmak, geçmişle bağlarımızı kuran kültürel zenginliklerimizi sonraki nesillere aktarmak, söz konusu bu eserler ve müelliflere araştırmacıların ulaşmasına yardımcı olmaktır.Çalışmanın giriş bölümünde Râşit Efendi Kütüphanesinin tarihçesi, yazma eserlerin tarihçesi ve el yazması eserlerin metodolojisi hakkında bilgi verilmektedir.Bu çalışma dil ve edebiyat olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm dil bölümü olup o da kendi arasında nahiv, lugat ve sarf olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. İkinci bölümde ise edebiyat ele alınmış olup; belagat, edebi sözler, darb-ı mesel edebiyatı, şiir, makamat edebiyatı, kasîde, aruz ve kâfiye bölümlerinden oluşmaktadır.Söz konusu bu el yazması eserler tanıtılırken; eserlerin müellifleri, müstensihleri, istinsah tarihleri, ihtiva ettikleri konular, varak ölçüleri, satır ve sütun sayıları, hatları ciltleri ve cilt süslemeleri hakkında bilgi verilmiştir. Müellif, müstensih ve eser adları transkripsiyon sistemine göre yazılmış, müellifler hakkında kısaca bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is composed of classification and introduction of 477 manuscripts selected from 2004 manuscripts available in Kayseri Râşit Efendi İhtisas Library related to Arabic Language and Literature. These manuscript works are valuable in point of lettering, gilding, binding, historical and scientific aspects. Main aims of this study are; to discover our hidden cultural heritage and bring it out to daylight, to transmit our cultural riches which connect us to past and to help researchers to reach these manuscripts and authors.Some information is given in the introduction part related to history of Raşit Efendi Library, history and methodology of manuscripts.This study is consist of two main parts language and literature. The first part is about language and it is divided into three parts morphology, lexicon,and syntax. In the second part literature is discussed and the parts are consist of rhetoric, literary words, aphorism, poetry, makamat literature, eulogy, prosody and rhyme.While introducing these manuscripts,some information is given regarding authors, replicators, replication dates, contents, gold leaf dimensions, number of line and columns, lettering binding and binding ornamenting. Names of replicators, authors, and works are written in transcription system and short information is given about authors.