Örgütsel değişim yönetimi ve Denizli tekstil işletmelerinde bir uygulama
Organizational change management and an application textile companies in Denizli
  1. Tez No: 110223
  2. Yazar: ESİN BARUTÇU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEYZULLAH EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; her şeyin sürekli olarak değiştiği, şiddetli ve yoğun bir rekabetin yaşandığı günümüzde, işletmelerin değişen koşullara uyum sağlayarak varlıklarını devam ettirebilmeleri açısından büyük önem taşıyan örgütsel değişimi bütün boyutlarıyla ele alıp incelemek ve Denizli'deki tekstil işletmelerinin örgütsel değişim karşısındaki tavırlarını ortaya koymaktır. Tez genel olarak üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölüm kuramsal çerçeveyi çizmekte, son bölüm ise kuramsal boyutları test etmekledir. Birinci bölümde Değişim, Örgütsel Değişim, Örgüt-Çevre İlişkisi, Küreselleşme ve Örgütsel Değişim ve Çevre Koşullarındaki Değişim konuları incelenmiştir. İkinci bölümde Örgütsel Değişim Yönetimi, Değişim Liderliği, Uygulamada Kullanılan Temel Değişim Yönelimi Teknikleri, Değişim Mühendisliği, Örgüt Geliştirme, Toplam Kalite Yönetimi, Öğrenen Örgütler ve Değişime Direnme Konuları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölüm çalışmanın uygulama kısmını oluşturmaktadır. Bu bölümde Denizli'deki tekstil işletmelerinde yapmış olduğumuz araştırmanın amacı, varsayımları, metodu ve anket çalışmasıyla elde edilen bulguların değerlendirilmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this research is to analyze organizational change with all perspectives which is vital for organizations to survive in today's constantly changing environment and intensive competition circumstance and find out the behaviors and attitudes of managers and employees working in textile companies in Denizli towards organizational change. The thesis consists of there chapters. The first two chapters contain the theory of organizational change and the last chapter test theoretical dimensions of organizational change. In the first chapter, Change, Organizational Change, Organization-Environment Relation, Globalization and Organizational Change and Environmental Changes have been examined. In second chapter, Organizational Change Management, Leading Change, Main Change Management Techniques, Re-engineering, Total Quality Management, Organizational Development, Learning Organization and Change Resistance have been analyzed. In third chapter, there has been a survey applied in textile companies in Denizli. In this chapter, there has been presented objectives, hypothesis, method and evaluation of survey and survey results.