İş mükemmelleştirmesinde insan kaynaklarının rolü
The Role of human resources in business excellence
  1. Tez No: 110225
  2. Yazar: DEĞER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Japonya'da ortaya çıkan toplam kalite felsefesi, tüm dünyadaki işletmeleri etkilemiştir. İşletmeler, rekabetçi piyasada başarıya ulaşabilmek için insan faktörüne önem göstermeye başlamışlardır. Bunun için benchmarking, öğrenen örgütler, TKY, İKY, stratejik yönetim, katılımcı yönetim... gibi yönetsel araçları kullanmaktadırlar. Bilgiyi yerinde kullanan şirketler ise mükemmele bir adım daha yakındır. Bu çalışmanın birinci bölümünde mükemmellik kavramı, mükemmelliğe ulaşmada temel etkenler açıklanmaktadır. İkinci bölümde ise Mükemmellik Modelinin tarihi, modeli destekleyen benchmarking, öğrenen örgütler, TKY ve İKY gibi yönetim araçları, modelin yapısı ve avantajları belirtilmiştir. Son olarak üçüncü bölümde mükemmellik modeli ile insan kaynakları arasındaki ilişki anlatılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Total Quality philosophy that emerged in Japan, has effected the companies in the whole world. Companies have begun to emphasize on human factor to be succesful in the competitive market. For this, they use managerial tools like benchmarking, learning organizations, TQM, HRM, strategic management, concurrent management.. Although these, the companies which use the right information in the right time and place, are one step closer to the excellence. In the first part of this study, the excellence concept and the basic factors in reaching excellence are explained. In the second part, history of the Excellence Model, the management tools which support the Excellence Model : benchmarking, learning organizations, TQM and HRM, the stucture and the advantages of the model have been described. Finally in the third part, the development of the human resources and the relationship between the Excellence Model and the human resources are explained. VII