A. Öcalan'ın yakalanmasının ardından PKK terör örgütü ve siyasallaşma faaliyetleri
  1. Tez No: 110232
  2. Yazar: TAŞKIN KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ülkemizin son yıllarda yaşadığı PKK terörü ve terör örgüt elebaşısı A.Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinin ardından, terör örgütü PKK'nın siyasallaşma kapsamında, taktik ve strateji değişimi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ilk bölümün de çeşitli kaynaklarda ülkemiz üzerinde başlayan ayrılıkçı Kürtçülük faaliyetleri ve günümüzde en son aşaması olan PKK terör örgütü ile terör örgüt elebaşısı A.Öcalan'ın yakalanmasının sonrasında örgütünün yeniden yapılanması, stratejisi ve hedefleri hakkında verilmiş olan özet niteliğindeki bilgi ve arşivlerden ulaşabildiğimiz belgelerden yararlanarak geniş bir biyografi oluşturulmaya çalışılmıştır. Türkiye üzerinde yürütülen ayrılıkçı Kürtçülük faaliyetleri, Osmanlı Devleti döneminde 19'ncu yy. başlarından itibaren başlamış ve çeşitli aralıklarla devam etmiştir. Günümüzde ise TC. üzerinde aktif silahlı propaganda ile 1984 yılından itibaren silahlı eylemlerine başlayan PKK terör örgütü 2000'li yılların başlarına kadar ülkemiz üzerinde büyük bir tahribat ve yıkıma sebep olmuştur. Türkiye Cumhuriyet'i devletinin kararlı bir şekilde terörle mücadele etmesi neticesinde, PKK terör örgütü önemli ölçüde güç kaybına uğramıştır. Yürütülen aktif mücadele kapsamında terör örgüt elebaşısı A.Öcalan barındığı Suriye'den çıkartılmış, yürütülen etkin diplomasi ve takip sonucunda yakalanarak Türkiye'ye getirilmiştir. A.Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinin sonrasında terör örgütü PKK, strateji ve yapı değişikliğine giderek legalleşme ve siyasallaşma çalışmalarına hız vermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ( SUMMARY ) In this study, it hes been guen too much emphasis on PKK terror that Turkey has experinenced and the change of itstactic and strategy in terrms of PKK's politicizing ofter the capture of A.Öcalan, the head of the terror organizasyon and bringing him to Turkey. In the first chapter of the study, in various sources on extensive biography has been tried to be formed using the summaıry information and documents we have obtained from archives about new formation of the organization, its strategy and aim after seperatist Kurdish nationalism activities and capture of A.Öcalan the head of the teror organization. Kurdish nationalizm activites on Turkey started from the beginning of 19 th. century in Ottoman Empire time and continued in various periods. But today PKK terrer organization initializing its armed actions dating from 1984 with on active armed propaganda has coused too much destruction and ruin in our country till the beginning of 2000 years.As a result of the Turkey Republics struggle with terror constantly PKK terror organization has lots its power extensively.Together with on active struggle with A.Öcalan, the head of the terror organization ; he has been expelled from Syria in Which he an active diplomacy and pursuit. After A.Öcalan has been captured and brought to Turkey, the terrorist organizasyon PKK has changed his strategy and structure and accelerated his legalization process.