Ebu Musa el-Eş'ari'nin hayatı ve şahsiyeti
Abu Musa al-Ash'ari'slife and characteristics
  1. Tez No: 110280
  2. Yazar: İSMAİL ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA AĞIRMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ EBÛ MÛSÂ el-EŞ'ARÎ'NİN HAYATI VE KİŞİLİĞİ İsmail ALTUN Danışman : Doç. Dr. Mustafa AGIRMAN 2002-Sayfa : 244 Jüri : Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU : Prof. Dr. Bahattin KÖK : Prof. Dr. İbrahim BAYRAKTAR : Prof. Dr. Rıza SAVAŞ : Doç. Dr. Mustafa AĞIRMAN Bu çalışmada Ebû Mûsâ el-Eş'arî'nin hayatı ve kişiliği ele alınmıştır. Amacımız, Ebû Mûsâ ve onun etkin rol oynadığı tarihî hâdiseler hakkında okuyuculara bilgi sunmakladır. Bunun için öncelikle onun memleketi olan Yemen ve mensup olduğu kabile hakkında bir kısmı bilgiler verilmiştir. İkinci olarak onun- dört halife dönemine kadarki hayalı incelenmiş, ailesi, yetişmesi, İslâmiyet'i kabulü ve bu zaman zarfındaki İslâmi faaliyetleri gözden geçirilmiştir. Daha sonra onun dört halife ve Hz. Muâviye dönemindeki hayatı tetkik edilmiştir. Bu bölümde daha çok Yemen, Basra ve Küfe valiliği sırasında rol oynadığı askerî, siyâsî, hukukî ve ekonomik hadiseler ve özellikle de Hakem Olayındaki rolü ele alınmıştır. Son olarak onun ilmi ve kişiliği incelenmiş ve onun önemli bir ilim adamı olduğu, yüksek ahlâkî meziyetlere sahip olup aynı zamanda Hz. Peygamber tarafından övüldüğü vurgulanmıştır. Kısacası araştırma konusunun bütünlüğü içerisine giren hususların imkânlar dahilinde aydınlatıldığını ifade edebilirim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS AI3Û MÛSÂ al- ASIİ'ARÎ'S LIFE AND CHARACTERISTICS İsmail ALTUN Supervisor: Assoc. Prof Dr.. Mustafa A?IRMAN 2002- Page : 244 Jury : Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU ; Prof. Dr. Dahattiıı KÖK : Prof. Dr. İbrahim BAYRAKTAR : Prof. Dr. Rıza SAVAŞ : Assoc. Prof. Dr. Mustafa A?IRMAN In this study Abû Mûsâ al-Aslf arî's life and characteristics has been studied. Our aim, is to give readers detailed information about Abû Mûsâ al- Aslf arî and historical events in which he played a great role. For this purpose firstly some information about Yemen, his country, and the tribe he belonged to has been given. Secondly his life till four caliph period has been examined, his family and his grow and his conversion into Islam and his contributions to Islam during this period have been studied. Afterwards, his life during the Orthodox Caliphs and Mu*âwiya period has been examined. In this part we have mainly dealt with the military, political, legal and economical events that he took part in When he was a governor in Yemen and Basra and Kûfa, especially his role in Arbital Award. Finally it has been examined his knowledge and characteristics and pointed out that he was also an important scientist and had high moral virtues and was also praised by Prophet Muhammad. As a conclusion I could say that the subjects which the scope of the topic contains, have been enlighten as far as we have considered.