Özel ilköğretim okulları ile devlet ilköğretim okullarının 4. sınıflarında öğretilen İngilizce derslerinin program, öğrenci, öğretmen, ders araç ve gereçleri konusunda karşılaştırmalı bir araştırma
A Research compared with fourth grade English courses between gowernment and private primary schools in terms of programme, students succes, teachers perceptions and lesson tools
  1. Tez No: 110294
  2. Yazar: İSHAK ORHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı ilköğretim 4.sınıf İngilizce derslerinde öğretmen, öğrenci görüşleri ve basanları açısından özel ve resmi okullar arasında karşılaştırma yapılmasıdır. Bu amacı gerçekleştirmek için araştırma survey desende düzenlenmiştir. Öğretmen ve öğrencilerin görüşlerini almak için program geliştirme ve ders uygulaması sürecine dayalı olarak anket geliştirilmiştir. Öğrenci başarılarını saptamak için kelime, gramer ve konuşma bilgisini ölçen bir basan testi geliştirilmiştir. Verilerin analizinde ortalama, Standart sapma, t testi ve X2 tekniği kullanılmıştır. İstatistiksel analizlere dayalı olarak şu sonuçlar elde edilmiştir. Özel okullardaki öğrenciler resmi okullardaki öğrencilere göre İngilizce öğrenmeye karşı daha istekli, derslere olan ilgi daha fazla, İngilizce öğretimi ile ilgili etkinlikler daha çok,sınıflardaki öğrenci sayısı daha az, öğretmenleri ders kitabı dışında daha çok kaynak kullanıyorlar, görsel ve işitsel araç kullanımı daha fazla,öğretmenlerinin sınavlarla ilgili açıklama yapmaları konusunda daha olumlu ve sınavlardan daha çok memnundurlar. Resmi okul öğrencileri ise özel okullara göre ders kitaplarını daha ilgi çekici bulmuşlar,öğretmenlerinin önceki dersi özetlemesinden, öğretmenlerinin ders sonun da özet yapması ve ödev vermesinden daha çok memnundurlar. Özel okul öğretmenleri resmi okul öğretmenlerine göre; İngilizce derslerinin ilgi çekiciliği, okullarındaki İngilizce ile ilgili etkinlikler, derslerde görsel ve işitsel araç kullanımı, ders kitaplarının öğreticiliği, kendini geliştirme ve sınav kağıtlarının değerlendirilmesi konularında manidar bir şekilde olumlu görüşe sahipken resmi okul öğretmenleri olumsuz görüşe sahiptirler. Öğrenci başarılarına gelince; özel okul öğrencileri resmi okul öğrencilerine göre daha yüksek kelime,konuşma ve gramer bilgisine sahiptirler Bu bulgulara göre özel okulda öğretim görmekte olan öğrenciler resmi okul öğrencilerine göre daha iyi bir İngilizce öğrenme şansına sahiptirler. n
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to compare between teachers' perceptions and students' perceptions on the students' successes in government and private schools in terms of fourth grade English courses. Quantitative method was used in this study. The researcher developed a questionnaire to receive the data which consist of vocabulary, grammer and speech knowledge of the students. To analyze the data, some statistical techniques like mean, standart deviation, t test and chi-square were used. According to the results, students in private schools are very keen on learning English language in comparison with the students in government schools. The students in private schools also have higher motivation than the students in government schools, to participate in English courses, to use technology and to have activities about English teaching. They are also very pleased to having high marks. However, the students in government schools are interested in course books and summarizing the previous lesson and doing homework more than the students do in private schools. The teachers in private schools have positive feelings about English lesson, activities in English teaching, using educational technology, however the teachers in government schools have negative feelings on those issues.. As far as the students' successes are concerned, private school students have more vocabulary, speech and grammer knowledge than the others. According to the research findings; private school students have more potential to learn English than the students in government schools. III