Esnek çalışma modelinin küreselleşme süreci içinde istihdama etkileri
Flexible working influences upon labor in globalisation
  1. Tez No: 110596
  2. Yazar: MAZLUM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Küreselleşmenin bütün alanlarda olduğu gibi çalışma hayatında da etkili olduğu ve esnek çalışma modelinin uygulanmasını gerekli kıldığı konusundaki düşünceler bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmada araştırma modeli olarak tarama modeli kullanılmıştır. Türkiye' de ve dünyada yapılmış olan çalışmalara ulaşılmaya çalışılarak dünyada“ esnek çalışma modellerinin gelişim ve uygulama durumu ortaya konulmuş; daha sonra da Türkiye' deki durum ele alınmıştır. Türkiye' deki durum araştırılırken yasal mevzuat incelenmiş, ”esnek çalışma" nın uygulanmasına engel teşkil eden İş Kanunu hükümleri tespit edilmiş, daha sonra da işçi ve işveren kuruluşlarına yapmış oldukları beyan ve açıklamalarla çıkarmış oldukları yayınlardan faydalanılarak konu üzerindeki görüşleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden meydana gelmektedir; Birinci bölümde; esnek çalışma modeli ile küreselleşme kavranılan ayrı ayrı incelenmiştir. Bu incelemede, çalışma hayatında önemli değişiklikler getirdiklerinden II. Dünya Savaşı ve 1 973 petrol krizi dönüm noktalan olarak kabul edilmiştir. Ayrıca bu bölümde Türkiye' deki çalışma hayatının durumu incelenmiştir. İkinci bölümde; dünyada ve Türkiye'de esnek çalışma modelleri ile ilgili yapılan araştırmalar, çalışmalar, uygulamalar ve düzenlemeler ayrı ayrı ele alınmıştır. Bu inceleme sonucunda hem Avrupa'da, hem de dünyada esnek çalışma modellerinin yaygın uygulandığı sonucuna varılmıştır. Üçüncü bölümde ise; sonuç bölümüdür. Yapılan incelemeler sonucunda; önce, bulgular çıkarılmış, bunlar yorumlanmış, daha sonra da bir yargıya varılmıştır. Esnek çalışma modelinin Türkiye'de deuygulanması gerektiği; bunun için de bazı hukuki düzenlemelerin yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, araştırmacı ve uygulayıcılar için öneriler sunulmuştur. Bu çalışmada kullanılan anahtar kelimeler; Esnek çalışma küreselleşme, kısmi çalışma, istihdam
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thoughts concerning globalisation have influences upon all areas in life in general, especially in work life, and this requires the application of the model of flexible working, which forms the base of this study. This study consists of three parts. In the first part, the model of flexible working and the consept of globalisation are analyzed sejterately. In this analysis, world war II and the oil crisis in 1973 are accepted as turning points, because they caused significant changes in worklife. In addition to these, the condition of the worklife in Turkey is examined here. In the second parts, the research, the studies, the applications and the regulation about the models of flexible working in the world and in Turkey are studied respectively. As the result of this study, it is concluded that the models of flexible working are commanly used both in Europa and in the world. The third part is the conslusion. At the result of studies done; first, finding are figured out, interpreted and then reached to a conclusion. It has been stated that the model of flexible working should be applied in Turkey, and to do this, some legal regulations must be adapted. Furthermore, some suggestions are presented for researchers and executives. Key words ; Flexible working, globalisation, part-time working labor m