Nur suresinin eğitim açısından değerlendirilmesi
Nur Surah which is evaluate from the point of educational principles
- Tez No: 110642
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmamda Nur suresinin eğitim prensipleri açısından incelemesini ve değerlendirmesini yapıp, sureye eğitimcilerin dikkatini çekmeyi hedefledim. Nur suresine Hz. Peygamber özellikle önem verilmesini istemiş, Hz. Ömer, valilerine yazı göndererek özellikle hanımlara öğretilmesini emretmiştir. Bu bakımdan dikkat çeken sureyi, bir eğitimci gözü ile eğitim prensipleri ve metotlarına bağlı kalarak ele alıp incelemeye çalıştım. Surenin bir bütün olarak, ahlâklı ve faydalı fertler yetişmesini temin etmeye yönelik ilkeler içerdiğini söylemek, mümkündür. Âyet ayet bakıldığı zaman, temel ahlâk ilke ve kuralları, genel eğitim prensipleri ve metotlarına da uygun ifadeleriyle, surenin eğitim açısından önemini arttırmaktadır. Toplumun ve toplumu etkileyen sorunların çözümü ancak eğitim ile mümkün olabilir. Bütün dünyanın kabul ettiği gerçek, öncelikle fertlerin ahlâklı ve faydalı hale getirilmesi sonucunda, toplumların istenilen düzeye ulaşacağıdır. Nur suresi bu yönü ile gözden geçirildiğinde, gayrı meşru fiilleri yasaklaması, aile içinde ve dışarıdan müdahale ile fertlerin rahatsız edilmesinin önlenmesi, toplumsal ilişkilerin kontrol altına alınması gibi hususları belirgin halde işlemesi ile önem kazanmaktadır. İnsanın yaratıcısının bildirdiği kurallara uyması, istenilen düzeye ulaşmasını sağlayabilir. Çünkü Onu en iyi tanıyan yine Onu yaratan olabilir diyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this work, I attempted to evaluate the surah which is called " the light ** from the point of educational principles. I targeted to draw the attentions of educationalist to this issue. The prophet Muhammad wanted to give a special attention to the surah Nur ( Light ). The Caliph Omar ordered to his governors to teach the surah to ladies. In this sense I tried to study this surah from the view of education. It is possible to say that in general this surah aims perfect individuals. If we analyse this surah, we would see the protection of families, individuals in terms of daily life from ethical point of view. If anyone follows the regulations of his creator, at the end he would find the requsted line. The creator knows His creatures better than anybody else.