A Survey on expectations of financial institutions about digital signature
Finansal kuruluşların sayısal imza uygulamalarından beklentileri üzerine araştırma
- Tez No: 110867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE IŞINSU ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Ülkemizde ve dünyada internet uygulamalarının kullanımı hızla gelişmektedir. İnternet üzerinden haberleşmek, bilgiye erişmek ve bilimsel çalışmalara ulaşmak artık dünya nüfusunun büyük çoğunluğu için mümkün olmaktadır. Bu ortamda gelişen bir başka alan ise internet üzerinden ticaret yapılması yani e-ticaret uygulamalarıdır. E-ticaret'in tamamen kendine özgü kurallar ve sistemler bütününe sahip olması, geleneksel ticaret kural ve alışkanlıklarının bu yeni ortamda geçerliliğini yitirmesine neden olmuştur. E-ticaretin gelişimi ile birlikte hem vergi, gümrük gibi kanuni zorunluluklar, hem de e-ticarete dahil olan kuruluşlar arasında yapılması gereken anlaşmalar, internet ortamı için bazı hukuksal ve teknik düzenlemeler getirilmesini zorunlu kılmıştır. Bu düzenlemelerin başlangıç noktasının e-imza uygulaması olması Türkiye'de ve dünyada kabul gören bir gerçektir. Çünkü yapılan her işlemin ve düzenlenen her anlaşmanın geçerliliği tarafların imzası ile gerçekleşebilir. Normal hayattaki imzanın İnternet ortamındaki karşılığı da e-imza, özel olarak da sayısal imzalardır. Bu tezde sayısal imzaların finansal kurumlar tarafından nasıl algılandığı ve beklentileri incelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, öncelikle imzanın kullanımı ve geleneksel yeri araştırılmıştır. Ardından hukuksal ve teknik öğeler ve yapılması gerekenler araştırılarak konu açıklığa kavuşturulmuştur. Bu bilgiler doğrultusunda finans sektörünün beklentileri ve bu sektörde öngörülen bazı değişiklikler incelenmiştir. Tezin amacı olan finansal kuruluşların beklentileri ise bir anket ile araştırılarak çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The use of Internet both in Turkey and in the world is growing fast. Nowadays most of the people in the world can communicate, search information and reach scientific studies via Internet. In such an interactive environment conducting business over Internet, which is called e-commerce, also grows rapidly. Since e-commerce has its own rules and systems, the new rules of conventional commerce are not valid in this new environment, as it was. The improvement of e-commerce made it necessary to establish new legal and technical regulations in the areas of taxation, customs in order to fulfill legal responsibilities and validate the agreements between the parties, which are involved in e-commerce. It is accepted that the starting point of these regulations should be the digital signature applications, because every transactions and agreement needs to be approved by the signatures of the parties. E-signature, especially digital signature, in the Internet is the counterpart of hand-written signature in daily life. In this thesis I tried to explore how financial institutions perceive the digital signature and what they expect from it. For that reason, first we focused on the conventional use of signature and its importance. Secondly we explored legal and technical issues pertaining to digital signature. After exploring the issues above, we identified the expectations of financial institutions and the related changes need to be done in this sector. Finally, to fulfill the goal of thesis, a survey is done in order to explore the financial institutions' expectation about the digital signature.