IMF politikaları: Kuramsal dayanakları, uygulamaları, etkileri ve getirilen eleştiriler
IMF's stabilizations policies: İts analytical framework, implementations, effects and critiques
- Tez No: 110945
- Danışmanlar: PROF. DR. F. NURAY ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET 58 yıllık varlığının ardından IMF'nin günümüz uluslararası ekonomisi içinde oynadığı rolün önemi ve etkiliği ile ilgili olarak çatışan bakış açılan sözkonusudur. Ciddi ödemeler dengesi problemleri ile karşı karşıya kalan gelişmekte olan ülkeler için IMF programlan son yıllarda giderek artan bir biçimde önemli bir seçenek haline gelmiştir. Bu nedenle IMF ile yürütülen programların etkileri ve bu programlarla birlikte uygulanan şartlılık kriterlerinin uygunluğu, az gelişmiş ülkeler göz önüne alındığında, kayda değer meseleler olmaktadır. Günümüzde IMF'yi destekleyen gruplar, IMF'nin değişen dünya şartlarına iyi adapte olduğunu ve gelişmekte olan ülkelerin ihtiyaçlarına cevap verebildiğini düşünürken; karşıt olanlar ise IMF'nin faydalı olduğu zamanların geçmişte kaldığına inanmaktadır. Buradan yola çıkarak, bu çalışmanın amacı; IMF politikalarının kuramsal dayanaklarını ve uygulanış biçimlerini sergiledikten sonra, bu politikalar üzerindeki tartışmada taraf olanların temel iddia, eleştiri ve savunmalarını dayanaklarıyla birlikte ortaya koymaya çalışmaktır. Bu bağlamda, birinci bölümün birinci kısmında 2. Dünya Savaşı öncesi ve sonrasında uluslararası fınansal-parasal düzenin yapısı incelenmiş, özellikle kuruluşundan sonra IMF'nin bu düzen içinde oynadığı rol, bu rolün şekillenmesinde etkisi olan tarafların güç dengeleri ve kurumun Bretton Woods sisteminin çöküşünü takiben geçirdiği dönüşüm incelenmiştir. İkinci bölümde, IMF politikalarının etkileri hem ampirik hem de teorik olarak değerlendirilmeye çalışılmaktadır.Son olarak üçüncü bölümde, IMF programlarına getirilen eleştiriler çeşitli okullar ve görüşler bağlamında incelenmeye çalışılmış ve ardından bir değerlendirme ile çalışmanın özü sergilenmiştir. Yetki, yetenek ve kaynaklarındaki bu büyüme ile yirminci yüzyılın son çeyreğinde global ekonomik yönetimin başlıca yeri haline gelen IMF'nin bir dereceye kadar ödünç alınabilecek son çare vazifesini görmekte olduğu ve küresel sermaye piyasalarının denetimine yönelik sorunlarla ilgilenmekte olduğu göz önüne alındığında; IMF'nin bu açıdan devletler üstü bir merkez bankası olma yolunda olduğunu görmekteyiz. O halde; Fon, çeşitli ekonomik sorunlar ile karşı karşıya kalan gelişmekte olan ülkeler için son başvuru kaynağı olmaya devam ettikçe, bu programların etkileri ve uygulanış biçimleri ile ilgili tartışmalar da artarak devam edecek gibi görünmektedir. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After 58 years of existence there are strongly conflicting views on the importance and the role of the IMF for today's international economy, and on its effectiveness. Participation in IMF programs has been an option that more and more developing countries which are faced with severe economic problems have exercised in recent years. Therefore, the impact of stabilization programmes implemented in conjunction with the IMF, and the appropriateness of the conditionality criteria associated with such programmes, have been issues of considerable concern to less developed countries. On the one hand there are those who see the Fund as having adapted well to the changing world environment and think that the IMF meets the needs of the DCs. On the other hand there are those who believe that its useful time has passed in the environment of exchange rate flexibility and open capital markets. The purpose of this thesis is to examine these radically conflicting views that require the need for balanced perspective on the role and performance of the IMF within the context of its historical evoluation after identifying the Fund's analytical framework and the way its programs are undertaken. In this context, in the first section of the first chapter the international financial architecture of the world economy before and after the second world war and especially the role the IMF played in these years are analyzed; then in the second section the Fund's analytical framework is described at first and then its policy instruments and implementations are examined. In the second chapter, the effect of the IMF programs is tried to evaluate both empirically and theoretically. IVIn the last chapter, the vast criticism of the Fund's analytical framework is attempted to collate and classify under six broad headings and then finally the core of the study is putted forth for consideration. In sum, given this growth in competencies and resources, the IMF has in the last quarter of the twentieth century become a major site of global economic governance. To the extent that the Fund has acted as a lender of last resort and addressed questions concerning the supervision of global capital markets, it has moved towards becoming something of a suprastate central bank. In conclusion, as long as Fund-supported programs are to be an integral part of the adjusment strategies of developing countries, it seems that the debate over the effects and implementation of the IMF programs is going to continue.