Ortaöğretimde İngilizce kimya eğitiminin başarıya etkisi
Effect of English medium instruction on the performance og secondary chemistry classes
- Tez No: 111218
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
in ÖZET Yabancı dilde eğitim, Türkiye'nin eğitim tarihi içinde yer alışından bu yana yararlan ve zararları sürekli tartışılan bir konu haline gelmiştir. Bu tezin amacı, bu konuyla ilgili sorunlara ışık tutabilecek veriler elde etmektir. Tez içinde, araştırma kapsamındaki çalışmalardan öncelikle yabancı dilde eğitime yönelik görüşlere yer verilmiş ve sonra başlangıcından günümüze ortaöğretim kurumlarındaki yabancı dilde eğitimin gelişimi incelenmiştir. Bunlara ek olarak, yabancı dilde eğitim veren bir yükseköğretim kurumunda yapılmış bir çalışma sunulmuş ve İngilizce kimya eğitiminin başarıya etkisi, yabancı dilde eğitim veren bir ortaöğretim kurumunda incelenerek soruna ışık tutulmaya çalışılmıştır. Çalışma, başlangıcından günümüze kadar geçen süre içinde yabancı dilde eğitimin ulusal eğitimde verimsizlik yarattığını göstermiştir. Uygulanan testler, yabancı dilde verilen eğitimde öğrencilerin öğrendikleri bilgiyi beceriye dönüştürmesi gerektiğinde yani öğrenilen bilgiyi kullanması ve başka durumlara uyarlayarak çözüm bulması istendiğinde, anadilde eğitim gören öğrencilere göre daha düşük basan elde edebildiklerim" göstermektedir. Eğitimde anadil kullanıldığında, öğrenme kolaylaşmakta; basan artmakta ve eğitimden beklenen verim sağlanmaktadır. Fen liselerinin başansı bu konuda örnek teşkil etmektedir. Türkiye'de uygulanmakta olan yabancı dilde eğitimin yapıldığı fen ve matematik derslerinde karşılaşılan engelin aşılabilmesi ve Türk gençliğinin daha çağdaş eğitimle ülkesini gelişmiş ülkeler seviyesine ulaştırabilmesi, ancak Türkçe eğitimle en verimli şekilde sağlanabilir. Elde edilen bulgulara rağmen yabancı dil eğitiminin gereği ve nedenleri ortadan kaldınlamamaktadır. Günümüz teknolojik gelişmelerini yabancı dilde izleyemeyen bilim inşam veya teknik bir İrişi mesleki yaşamında sınırlı bir gelişme ile karşı karşıyadır. Bu durum tüm ülke için de geçerlidir. Mesele, yabancı dil eğitiminin getirilerinin en üst düzeye çıkanlıp götürülerirıin en aza indirildiği, bazıIV yükseköğretim kurumlarında uygulanmaya başlayan anahatlanmn kabaca aşağıda verildiği bir yöntemin benimsenmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The benefits of a second language especially in professional life appear to be undisputable. Beginning with late 18th century and the Ottoman State, there has been a growing demand for education in a second language. With successive defeats of the Ottoman armies, it was decided to reconstruct military education with the help of the French. Since the French instructors could not speak Turkish, translators were used at the beginning. Then, French Language classes were introduced to prepare the students for the French medium classes. German and English came into effect in military and civil education at a later stage. The trend has continued in the Republican era. However the dispute on the advantages and the disadvantages of foreign language medium instruction has never ceased. This study has investigated the educational efficiency of English medium instruction compared with that of the Turkish medium instruction. The findings of the study reveal that science teaching/learning can be realized more efficiently and performance in exams can be improved if instructions on the subject matter and exam questions are in Turkish. However, these findings do not mitigate or eliminate the need for a foreign language. It is not possible for a scientist to make a significant progress or a technical person to move on in professional life without being able to follow technological developments in the original language they are published. The solution to the dilemma seems to lie in a foreign language education model whereby the inefficiency encountered in the present second language instruction medium is eliminated.