Fen bilgisi öğretiminde analoji kullanımının öğrenci başarısına etkisi
The Effect of using analogy on the succed in science instruction
- Tez No: 111219
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA MACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİNDE ANOLOJİ KULLANIMININ ÖĞRENCİ BAŞARISINA ETKİSİ Fen bilgisi konuları yaşamla iç içedir. Bu yüzden öğrencilerin bu dersi daha çok sevmeleri ve bu derste daha başarılı olmaları beklenir. Ama orta öğretimde ve üniversite giriş sınavında alan seçen öğrencilere bakıldığında, fen bilimlerinden bir kaçış olduğu gözlenmektedir. Ayrıca lise ve üniversite giriş sınavları incelendiğinde fen bilimleri sorularının daha az yapılabildiği görülmektedir. Yaşamla iç içe olan fen bilgisi dersinin daha çok sevilmesi ve bu dersteki başarının artması için çeşitli aktif stratejilerin kullanılması gerekmektedir. Analojilerin kullanılması bu stratejilerden biridir. Bu araştırmada, fen bilgisi dersi analoji kullanılarak işlenmiştir. Araştırmanın problem cümlesini,
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF USING ANALOGY ON THE SUCCEED IN SCIENCE INSTRUCTION Science is a course that takes its subjects from daily life. Therefore, students need to like the course more and they also need to be more successful in the course. However it is not the case. Students avoid taking science coursesin their collage years. In order to prevent students avoid taking science, and make them like science we need to use diffirent active methods and strategies. Analogy is one of these strategies. In this research, analogy was used in science lessons. The main argument of the research was