Ahmed-i Da'i'nin Tercüme-i Tefsir-i Ebü'l Leys-i Semerkandi adlı eserinin A'raf Suresi (Giriş-Metin-Dizin-Tıpkı basım)
  1. Tez No: 111248
  2. Yazar: SEMA GONCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN SAĞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
VII ÖZET Bu çalışma, Tercüme-i Tefsir-i Ebü'1-Leys-i Semerkandî adlı eserin Nuruosmaniye Kütüphanesindeki 297.1=94.35 numasıyla kayıtlı bulunan nüshanın 141 numaralı cildinin 33b/15-68b/18 sayfaları üzerinde yapılmıştır. Eser Eski Anadolu Türkçesi dönemine ait olan eser Ahmed-i Dâi tarafından yazılıp Hicri 1024/1026 yıllarında İbrahim b. Yusuf tarafından istinsah edilmiştir. Bu çalışma giriş, metin, dizin ve tıpkıbasım olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde eserin nüshaları, müellifi, kelime hazinesi, imlâ ve dil özellikleri bahisleri yer almaktadır. Metin bölümünde eserin çeviri yazısı bulunmaktadır. Tercümenin kolaylıkla ve doğru olarak çözülmesini temin edebilmek için noktalama işaretlerinin yardımıyla cümleler daha açık bir hâle getirilmeye çalışılmıştır. Bütün kelime ve birleşik şekillerin yer aldığı dizin bölümünde, kelimelere mana verilirken mümkün olabildiği ölçüde nüanslara dikkat edilmiş ve ister ana madde ister ara madde olsun tüm kelimeler için o mana ile geçtiği her yer gösterilmiştir. Metnimizde 1289 Türkçe, 1114 Arapça ve 91 Farsça olmak üzere toplam 2494 madde başı kelime bulunmaktadır. Tıpkıbasım bölümünde, üzerinde çalıştığımız metnin tıpkıbasımı verilmiştir. Sema GONCA İSTANBUL, 2002
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY This study has been done from the recorded pages (297.94.35) of the study of the translation of interpretation of Ebu'l Leys-i Semerkandi, and on pages 33b/15-68b/18 in 141 edition. This study that is from ancient time of anatolia has been written by Ahmed-i Dai and copied by İbrahim b. Yusuf in 1024/1026. This study has for different parts as introduction, text, index, and prints. Introduction is about the editions, writer, vocabulary, spelling, and feature of the language. In the study, there is a translation text. Sentences are tried to be very clear by the use of punctuations, for understanding of the translation easyly and exactly. The prints section that contain whole words and combined figures, are interpreted as muc carefully as possible word by word. All the words which has the same meaning is shown in the whole text where it take place. The text has 1289 Turkish, 1114 arabic and 91 persian that are totally 2494 words. Sema GONCA İSTANBUL, 2002