Non-toksik nodüler guatrlı hastalarda serum IGF-1 düzeyi ve levotiroksin supresyon tedavisinin bu faktör üzerine etkisi
Serum IGF-1 level in patients with non-toxic nodular goitre and the effect of levothyroxine supression therapy on this factor
- Tez No: 111413
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. EMİN ÖNDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Nodüler non-toksik guatr (NTG), toplumumuzda oldukça sık rastlanılan bir hastalıktır. Bu bozukluğun etiyolojisi, çeşitli faktörler ileri sürülmekle beraber net olarak aydınlatılamamıştır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda guatr etiolojisinde bir takım büyüme faktörlerinin de rolü olabileceği üzerinde durulmaktadır. Bu noktadan hareketle, bu çalışmada nodüler non-toksik guatrlı hastalarda insülin benzeri büyüme faktörü (IGF-1) düzeyinin saptanması ve levotiroksin supresyon tedavisinin bu faktör üzerine olan etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya, 18-68 yaşları arasındaki 25 hasta, kontrol grubu olarak da benzer özellik, cinsiyet ve yaştaki tamamen sağlıklı 20 birey dahil edildi. Hastalara TSH'yı normalin alt sınırında tutacak şekilde levotiroksin supresyon tedavisi verildi. Çalışmamızda nodüler guatrlı hastalarda IGF-1 düzeyi kontrol grubuna göre belirgin derecede yüksek tespit edildi (219.92±35.97 ng/ml, 128.08±20.58 ng/ml, p=0.044). Tedavi öncesi ve tedavi sonrası IGF-1 düzeyleri karşılaştırıldığında IGF-1 düzeylerinde belirgin bir azalma tespit edildi (219.92+35.97 ng/ml, 145.60± 34.75 ng/ml, p=0.003). Levotiroksin supresyon tedavisi sonrasında bile IGF-1 düzeyi sağlıklı kontrol grubuna göre yüksek olması, TSH supresyonu ile IGF-1 düzeyindeki azalmanın pozitif korelasyon göstermesi, TSH'nın IGF-1 salınımını arttırdığı ve nodüler guatrda IGF-1 düzeyinin yüksek olduğu tezini desteklemektedir. Sonuç olarak, bu çalışmada nodüler guatrlı hastalarda serum IGF-1 düzeyinin kontrol grubuna göre yüksek olduğunu, dolayısıyla nodüler guatr oluşmasında diğer faktörlere ilaveten IGF-1' in de rolü olabileceği kanısına vardık. Ancak bu konuda daha net görüşler ortaya koyabilmek için, olgu sayısı fazla, uzun süreli ve prospektif çalışmaların yapılması yararlı olacaktır. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY Serum IGF-1 Level in Patients with Non-Toxic Nodular Goitre and The Effect of Levothyroxine Supression Therapy on This Factor Nodular non-toxic goitre is a common disease in our population. Although a number of factors have been implicated, its etiology still remains unclear. Recent studies have shown that some growth factors may be involved in the etiology of this disorder. Based on this knowledge, in the present study our aim was to measure serum level of insulin like growth factor 1 (IGF-1) and to evaluate the effect of levothyroxine supression therapy on this level. Twenty-five patients with euthyroid nodular goitre and 20 age and sex matched healthy controls were included in the study. All patients were given levothyroxine therapy to suppress serum thyroid stimulating hormone (TSH) level to the lower limit of normal. Serum IGF-1 levels in patients with nodular goitre were found to be higher when compared to controls (patients: 219.92±35.97 ng/ml, controls: 128.08±20.58 ng/ml, p=0.044). IGF-1 levels were significantly reduced after levothyroxine suppression therapy (219.92±35.97 ng/ml, 145.60± 34.75 ng/ml, p=0.003). However, serum IGF-1 levels in patients were still higher than controls after therapy. Also, TSH supression was positively correlated with decrease in the serum IGF-1 levels. All these findings support the assumption that TSH increases the secretion of IGF-1 and IGF-1 levels are increased in patients with euthyroid nodular goitre. As a result, our study has shown that serum IGF-1 levels in patients with euthyroid nodular goitre are increased consequently, we may conclude that IGF-1, in addition to other factors, may have a role in the etiology of nodular thyroid disease. But to clarify this it is necessary to perform large scale, long-term and prospective studies. 49