Palatinalden mini vida destekli molar distalizasyonuna bukkalden ek kuvvet uygulanması sırasında bukkalden vida desteğinin üst daimi birinci azı dişlerine etkileri
Effects of buccal mini screw support on upper first permanent molars during palatally bone anchored distalization
- Tez No: 288709
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN N. İŞCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma palatinalden iki adet mini vida destekli birinci molar distalizasyonu sırasında, bukkal bölgeden uygulanan ek kuvvetin premolar dişe karşılık mini vida destekli olması gerekliliğinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır.Çalışma, tedavi başı yaş 15.74 yıl olan çift taraflı II. sınıf molar ilişkiye sahip 24 hastada gerçekleştirilmiştir. Distalizasyon süresi ortalama 0.68 yıl olarak sürmüştür. Palatinal bölgenin aktivasyonu bu bölgeye yerleştirilen iki adet mini vidadan destek alan 0.9 mm palatinal distalizasyon arkı üzerine bulunan açık NİTİ yayların aktivasyonu ile sağlanmıştır. Bukkal bölgeden uygulanan ek kuvvetin aktivasyonu ise bir tarafta mini vidadan destek alan Modifiye lokar iken diğer tarafta palatal arka lehimli olan premolar bandından basamak bükümü şeklinde molar dişe lehimli aktivatör tüpünden geçen ark teli üzerinde bulunan NİTİ yayların aktivasyonu ile gerçekleştirilmiştir. Çift taraflı aktivasyonla molar dişe toplamda 200 gr kuvvet uygulanmıştır. Distalizasyon öncesi ve distalizasyondan sonra alınan lateral sefalometrik radyografilerde 19 açısal, 26 doğrusal üst çene model fotokopisinde ise iki açısal 16 doğrusal ölçüm değerlendirilmiştir. Grup içi karşılaştırmalarda eş yapma t testi ve Wilcoxon testi uygulanırken gruplar arası karşılaştırmalarda ise Student t testi yapılmıştır.Bulgular incelendiğinde, uygulanan iki yöntem arasında molar dişlerin distalizasyonunda bir farklılık gözlenmezken, premolar dişlerin distale hareketinde önemli farklılık bulunmuştur.Sonuç olarak, palatinalden mini vida destekli birinci molar distalizasyonunda uygulamaya bukkalden mini vida destekli kuvvet uygulanmasının, premolar destekli kuvvet uygulanmasından farklı bir etkisi görülmemiştir ancak bukkalden mini vida destekli uygulama, birinci premolar dişin distale hareketine engel olmaması itibariyle avantaj oluşturarak sabit tedavinin süresinin kısalmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of additional buccal force supported by a mini screw to premolar anchorage during the distalization of upper first molars with palatal bone anchorage with two palatal mini screws.Study was carried on 24 subjects with bilateral Class II molar relation. Mean age was 15.7 years at the beginning of the study and mean distalization period was 0.68 years. Palatal force was induced by NİTİ open coils on a 0.9 mm palatal arch fixed to two palatal mini screws. Additional buccal force was induced by modified lokar appliance supported with a buccally placed mini screw on one side; NİTİ open coils placed on a segmental arch wire was extended from the tube with a step-down bend soldered to the premolar band and palatal arch on other side. Total buccal and palatal forces applied to the upper first molars were 200 grams. Nineteen angular, 26 linear measurements on lateral sefalograms; 2 angular and 15 linear measurements on upper orthodontic model photocopies taken at beginning and after distalization were evaluated. Paired t test and Wilcoxon test in intragroup comparison, student t test in comparison of left and right sides were used.Regarding to the distalization of the upper molars no significant difference was found between the methods on two sides where distal movement of the upper first premolars were significantly different.As a result, there was no significant difference found in additional buccal force supported by a mini screw compared to premolar anchorage during the distalization of upper first molars with palatal bone anchorage with two palatal mini screws. However, on the side where additional buccal force supported by a mini screw distal movement of the first premolars were not restricted providing a decrease in the total treatment time.